Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve stínu Suma! - pomsta za Čínskou zeď

  12:00aktualizováno  26. října 6:07
Produkt, jenž kloubí prvky adventure her a gamebookových textovek. Vaším úkolem je zlikvidovat nepřemožitelného obra, který je zodpovědný za značné poškození čínské zdi. Úkol se může zdát nelehký, ovšem pokud by jste se o to chtěli pokusit, je tato hra určena i pro vás.
40

Ve stínu suma

Platforma: Freeware

Stáhnout

Ve Stínu sumaTextovek existuje mnoho. Vznikají po celém světě a jsou jakýmsi prapředkem grafických adventur z dob, kdy nebylo možno používat bez problémů kvanta grafiky. Důvodů k omezení grafického vyjádření autorů bylo několik, ale nejdůležitějšími byla zřejmě malokapacitní média a výkon tehdejších počítačů. Existovaly dokonce stroje, kde byl pouze textový režim a jedinou grafikou, kterou na nich bylo možno použít, byly obrázky sestavené ze znaků ASCII sady. I já jednu takovou rachotinu měl doma a ač se vám to může zdát divné, měl jsem ji rád a trávil u ní šíleně mnoho času. Pravda, byl jsem ještě malý človíček, ale ani mi tenkrát nepřišlo, že bych byl o něco ochuzen, když na obrazovce mohu spatřit jen znaky textové sady. Postavičky sestavené z několika písmen byly pro mě tehdy něco tak zábavného, jako pro řadu dnešních hráčů třeba Pokémoni. Tehdy jsem měl k dispozici i sbírku textovek, které jsem si oblíbil a tak se nelze divit, že jsem později při přechodu na PC získal kladný vztah i k adventure hrám.

Tyto gamesy lze rozdělit do dvou kategorií - na profesionální a amatérské. Dnešní hra spadá do druhé skupiny a kloubí mezi sebou právě prvky klasické adventury a gamebookové textovky.

Vžijete se v ní do role človíčka - superhrdiny, který je od vlády pověřen úkolem zabít sumo zápasníka Jokozunu. Zápasník se totiž jednoho krásného dne rozběhl proti čínské zdi a zboural ji. Čínská vláda chtěla nejprve vše utajit a poslala na místo ruské vojáky, jenže nic nejde ututlat věčně a tak, když se to lidé dozvěděli, byly značně nespokojeni. Na řadu se tedy dostává hráč a je jen na něm, zda bude viník, zodpovědný za značné poškození starobylé čínské zdi, potrestán.

Ve Stínu suma A jak je hra řešena?

Jednoduše - zobrazí se obrázek, k němu popis a výběr možností, co můžete aktuálně dělat na dané obrazovce. Ke každé z těchto možností je přiřazena jedna z kláves a po jejím stlačení následuje vždy další obrázek, s dalším popisem a dalšími možnostmi toho, jak pokračovat dále. Takto se to opakuje nespočetněkrát až ke zdárnému konci.

V gamese "Ve stínu Suma!" navštívíte několik obrazovek a potkáte i pár zajímavých postav - pokecáte s Hitlerem, ruský voják vám daruje cigárko, pomilujete se s blondýnkou jménem Tereza, Mečiar vás nechá zavést k Jokozunovi... A to samozřejmě není vše, co ve hře zažijete. Váš protivník je totiž zhruba 100x větší než vy, což znamená, že váš úkol nebude lehký, ovšem zvládnout ho lze.

Pokud někde během hry zemřete nebo se značně odkloníte od plnění vašeho úkolu, běh programu se ukončí a musíte se pracně probojovávat celou gamesou od začátku.

Ve Stínu suma Grafika není příliš složitá a celá hra běží v režimu 320x200 pixelů. Přestože obrázky působí značně zastarale, lze si na ně po chvilce hraní zvyknout a s úsměvem pozorovat, co je právě jejich obsahem.

Hudební a zvukovou stránku hodnotit nemohu, protože hra žádnými melodiemi ani ničím podobným neoplývá. Nechává naopak prostor, pustit si nějakou muziku podle vlastního vkusu třeba pomocí WinAmpu. Kdo má hudbu rád, udělá to a kdo ne, nemusí se alespoň namáhat při vypínání repráků.

Autorem "Ve stínu Suma!" je Tomáš Pala a jeho Joywood-Studios. Adventura vám na disku zabere 1,20 MB a pokud si ji chcete zahrát, máte možnost stáhnout si ji na své PC právě teď z našeho webu.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz