Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Virtual World – tak trochu andělský tým

  12:00aktualizováno  2:57
Nickname team leadera Virtual World, MePHysta, by sváděl k negativním asociacím, hry od tohoto začínajícího studia ale stojí za pozornost. S okolnostmi jejich vzniku a plány do budoucna zájemce seznámí dnešní rozhovor.

Občanské jméno: Tibor Szabó. Internetový nick: MePHyst0. Věk: 15 let. Pracovní zařazení: programátor, grafik, webmaster. Takto se na svých webových stránkách charakterizuje team leader Virtual World Studia. Student prvního ročníků Gymnázia v Komárně, kodér v jazycích Visual Basic a VB NET, student základů 3D programování s Direct X, si i přes pilnou přípravu na zkoušky Microsoftu nezbytné pro získání certifikátu Microsoft Certified Professional našel čas, aby odpověděl na několik všetečných dotazů Plným hrám.

Virtual World Je něco, co bys k představení okopírovanému z tvého webu chtěl dodat či upřesnit?
Asi len taká maličkost, že už mám 16 rokov... a musím povedat, že si to pekně vyšperkoval.

Proč jsi pro svůj tým zvolil právě název Virtual World? Z etymologie si odvažuji tipovat, že chceš ve svých hrách tvořit virtuální světy... :)
Teraz ani presne neviem, bol to asi taký chvilkový pocit… Já sa okolo každej mojej hry pokúšám vytvoriť jej vlastný "virtual world," kde jednotlivé veci do seba zapadajú, a spolu vytvárajú ucelený dojem.

Máš nějakou programátorskou či dokonce herně-vývojářskou zkušenost už z doby před založením svého týmu? Co byl tvůj vůbec první projekt?
Vznik týmu sa datuje niekde okolo apríla tohto roku. Jediná moja skúsenost predtým bola návštěva kvalitných kurzov programovánia na Univerzitě Jana Selyeho v našom mestě, okrem toho som úplný "samorost"... :)
Moj prvý projekt bola hra "Line Man"(je aj na stránke Virtual World), je to velmi jednoduchá plošinovka.

Vývojářské komunity, soutěže a média
Po vzniku svého týmu ses ihned zapojil do vývojářských komunit. Jak hodnotíš servery GameCode, České hry a Joynet?

Přesně tak. Chcel som být v centre diania, chcel som vediet, kto je najlepší, a čo musím urobit, aby som ho prekonal. Tieto servery majú kazdy svoju vlastnú atmosféru, napr. na ČeskéHry.cz je velmi živé fórum (na ktoré chodí vela šikovných a skúsených ludí), ale na druhej strane tam nevychádzajú práve najlepšie články. Gamecode.cz je na tom s fórom trochu horšie, zato tam vychádzá vela zaujímavých článkov. JoyNet.cz je na freeware scéně nový a třeba eště čas, aby dozrál, zatial má na to všetky predpoklady… :)

Tvé hry Space Trip a A Day After se účastnily vývojářských soutěží. Jak tyto rychlé záležitosti hodnotíš?
Moja prvá (rychlo)súťaž bola serveru ČeskéHry.cz, bol to vlastně moj súťažný debut na poli freeware. Neskončilo to zle, Space Trip sa těsně neumiestila na prvých troch miestách, zato u ostatných ludí mal dobrý ohlas.
Neskor som sa zapojil do dalšej rychlosúťaže, tentoraz na serveru GameCode.cz . Išlo o tvorbu RPG (jeden z mojích najoblubenějších žánrov), tak som sa do toho pustil. Nakoniec to dopadlo velmi dobre, lebo som tu súťaž vyhrál a velmi sa tomu těším :))).

Virtual World Mezi připravovanými projekty se nachází další soutěžní hry. Prozraď něco více o titulu, s nímž budeš bojovat o peníze v Becherovka Game 2004...
Na Becherovku chystam tento rok buď upravenú verziu RPG "A Day After", alebo zcela novú 3D hru .

Do soutěže s adventurou Únos chystáš hru stejného žánru. Jaký bude její příběh a provedení?
Ano. Na súťaž s Únosom chystám adventuru, a to plně v 3D (nie predrenderované screeny). Súťaž sa predlžila az do konca tohto roku, takže na vývoj je more času a určitě sa vela vecí změní, takže by som nechcel odkrýt tajomstvo príbehu. Jediné, co je ohladom príbehu isté, že bude z mafiánského prostredia a bude mať viac alternativných koncov.

Prozraď více z plánů na strategickou hru ve stylu Heroes of Might & Magic. Jaký bude její design, co brzdí její postup?
Tato strategia je zatial pozastavená, chýbal mi 2D grafik a hlavně čas. Vývoj by sa mal pravděpodobně obnovit po Becher Game.

Na svém webu pilně schraňuješ odkazy a scany z médií, kde byly tvé hry zmíněny. V jakém tónu se obvykle nesou a jak tvé doposud dokončené tituly hodnotili fanoušci?
Zatial boly ohlasy na moje výtvory viac než uspokojivé. A dúfám, že to tak ostane ďalej.. ;)

Tvým generálním sponzorem je společnost Invest Consult . Co tato role konkrétně obnáší?
Okrem iného hlavně vela prachov... ;) a trochu miesta na stránke... :) ale teraz vážně, je to hlavně o zodpovědnosti. Sponzor do mňa vkládá určitú dávku dověry a námahy - a očakává odo mňa výsledky. V tejto fázi spolupráca postrádá riziko, hlavně preto, že hlavou mojho generálného sponzora neni nikto iný, ako moj otec... ;)

Cesta do hlubin Mefystovy duše
Virtual World Tvůj nick MePHyst0 odkazuje k ne zrovna kladným charakterovým vlastnostem. Jsi opravdu ďábel :)?

Kdy to jen de... ;) ( čo hovoríte na moju češtinu? ) Ale v kútiku srdca som anjel.. :)

Dále by mě ještě zajímal původ kapitálek PH uprostřed jména – to asi nebude neplacená reklama na Plné hry, což?
Zatial len neplatená, ale mohli bysme sa dohodnút na nějakom honorári, povedzme 1000 CZK mesiačně by neuškodilo... :)))

Jsi připraven na přežití v postapokalyptickém světě? Kdyby Země bouchla, poradil by sis?
Zatial som eště neprebádal tento svet, ale keď nastane správný čas, tak použijem protiatomový bunker, co máme v zahradě.. :)

Přirostla ti více k srdci sci-fi nebo fantasy? Preferuješ fantastickou literaturu a filmy před beletrií a realistickými motivy?
Myslím, že moj svet je niekde medzi, ale hádam o trošku viac fantasy. Ohladom literatury odsudzujem všetko okrem odborných knih. Medzi filmami mám rád také, nad ktorými sa može člověk zamysliet a majú mu čo povedat (=! americke)... :)

Jaké jsou tvé oblíbené knihy, filmy, hudba...
Tie, čo mám na nočnom stolíku.. tj. o programování.

Máš krom programování nějaké další záliby a způsob trávení volného času?
Jasně, pravidelně trénujem kayak, posilujem, běhám... hrám freeware a (fUUj) učím sa.. ;)

Pohled do budoucnosti
Virtual World Čím by ses chtěl jednou živit? Necháváš si už hřát židli v kancelářích Illusion Softworks?

Ak pojde všetko podla mojích predstav, tak programováním. Jasně, už mám všetko zjednané s Petrom Vochozkom... ;) Len musím ešte dochodit tieto výchovno-vzdělávacie ústavy, brániace mi pred profesionálnou kariérou...

Nosíš v hlavě už nějaké další nápady a náměty na hry?
Svoju kreativitu teraz plně sústredím do rozrobených hier, ale pre prípad nudze mám stále pripravené nápady rychlého nasadenia... :)

Troufneš si odhadnout vývoj amatérské a profesionální herní scény v nejbližších letech?
Myslím, že rozdiely medzi amatérskou a profesionálnou scénou sa budú dalej zmenšovat, teraz nemyslím rozdiel medzi hi-end profesionalmi a lo-end amatermi, ale priemer. Profesionalné hry sa budú čím viac tým lepšie približovat absolutnej virtuálnej realitě... zobúdzat nás budú slova "Log on, please..."... :)

Co bys závěrem vzkázal čtenářům Plných her?
Chcel by som poďakovat autorovi (Tomáš Krajča) za vynikajúco vymyslené otázky. Čitatelom, aby hráli freeware a keď majú čas, nech zbehnú na stránky mojho sponzora a v neposlednom řadě sa ospravedlňujem za gramatické chibi... :)

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....Najdete na iDNES.cz