Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Visual Sokoban v 2.01 - potřebuji vyšší IQ

  12:00aktualizováno  5:59
Vypadá to, že podzim bude na našem serveru ve znamení logických her. Pomalu začínám mít strach, že by se vám vaše hlavy mohly přehřát. Snad to ještě vydrží, nicméně kdyby pár hlav u této hry explodovalo, zas tak moc bych se nedivil. U této hry jsem poznal, kde končí meze mého logického myšlení. BOHUŽEL...

Visual Sokoban

Platforma: Freeware
Výrobce: Sylvain Gravejat

Stáhnout

Visual SokobanOno v podstatě není zas tak o čem moc psát. Hry typu Sokoban jsou celkem častým zpestřením volných chvil mnoha hráčů. Nedávno jsem dokonce na jednom jiném a konkurenčním serveru spatřil verzi stvořenou ve 3D. Přesto si neodpustím krátkou exkurzi do historie. Když spousta z vás ještě ani nebyla na světě, či se pokoušela o své první krůčky, vznikla tato hra v Japonsku. Stalo se tak již v roce 1982, a tak se hra dočká co nevidět svých dvacetin. Hře, kterou si můžete dnes stáhnout, tolik let samozřejmě není, avšak jejím pravidlům a principům ano. Grafické zpracování hry není nic extra, nečekejte sebemenší animace. Na druhou stranu autoři nedostatek své grafické invence (pravda je, že s ikonkami o velikosti 25x25 pixelů toho nedokáže moc ani Bůh) PLNĚ vynahradili možností skinů. Je to jednoduché, stačí abyste si nakreslili vlastní ikonky, pojmenovali je podle názvů a můžete si stvořit celé sokobanové světy, třeba hi-tech, ledový, letní nebo třeba vánoční. Tyto vychytávky jsou na hrách opravdu zajímavým zpestřením.

Visual SokobanNáplň hry tvoří pouhé přesouvání a pošoupávání bedniček (záleží samozřejmě na skinu, jakou podobu bude posouvaný předmět mít, takže je možné, že budete posouvat třeba barely nebo v případě mého skinu červené kuličky - viz. níže) tak, aby stály na označeném místě. Zní to sice triviálně, ale musím říct, že moje šedá kůra mozková mne pravidelně zrazovala. Nezdá se to, ale stačí jeden jediný špatný pohyb a celá vaše práce je v tahu, u této hry se zkrátka vyplatí přemýšlet před každým tahem. Nemusíte s ničím pospíchat, čas vás netlačí, takže pokud si chcete zahrát během polední pauzy, není to žádný problém, navíc lze hru i uložit a dohrát třeba v klidu doma. A navíc pozor, tady je další geniální nápad tvůrců. Nejenže ke hře přidali editor levelů, a tak pokud se vám podaří dohrát víc jak 3000 místností, můžete si stvořit další, ale hra obsahuje funkci SOLUTIONS, nebo-li ŘEŠENÍ, takže pokud narazíte na nějaký opravdu tvrdý oříšek, lze se podívat na to, jak by situaci řešil autor. Upřímně řečeno, mohu odpřísáhnout, že tvorba vlastních náročných levelů, ale hlavně skinů je skutečně zábavná a dokáže vás rozptýlit na hodně dlouhou dobu. Proto taky naleznete v zazipovaném archivu jeden skin navíc, který berte jako můj malý předvánoční dárek.

Visual SokobanVisual Sokoban vám poběží asi na každém systému WINDOWS 95 a výš, doporučuji nastavit si minimálně 16ti bitovou barevnou hloubku (což ale stejně většina počítačů má) a optimální rozlišení bych viděl tak 800 x 600. Hardwarově není nijak náročná, přesto je to jedna z mála logických her, která mne zas po čase chytila a kterou jsem hrál s opravdu nevídanou chutí, zkrátka hra, kterou může hrát bez obav jakákoliv generace. Nedočkáte se tu ani kapky krve, ani žádných zbraní, je to zkrátka oddechovka. Pokud vás logické hry baví, není co řešit. Pokud vás snad logické hry nebaví, přesto ji vyzkoušejte, protože tu je šance, že by vás to bavit mohlo začít. Asi už nemám víc co dodat, snad jen: JDĚTE DO TOHO :)!

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz