Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vitamini - Tetris na hranici šílenosti a geniality

  0:15aktualizováno  0:15
Hra podobná Tetrisu, jejíž autor je také z Ruska. Dost možná je to Pažitnovův šílenější příbuzný!
80

Vitamini

Platforma: Freeware
Výrobce: Codygain

  • tři módy
  • originální
  • šílené
  • doprovodná hudba
  • nízké rozlišení

Stáhnout

Vitamini 1Tetris letos slaví 26. narozeniny. Za tuto v herním světě dlouhou dobu se ho nepodařilo konceptuálně překonat a snad jen geniální konzolová Lumines jej evolučně posunula dále. Dnes tu máme dalšího útočníka s těžkým arzenálem. Říká se, že mezi genialitou a šíleností je jen tenká hranice a pro Vitamini to platí naprosto dokonale. Ani po několika hodinách hraní jsem nedospěl k závěru, na kterém konci se nalézá. Ostatně není od věci, že hra získala v jedné vývojářské soutěži krásnou cenu v kategorii "Nejzpackanější nadějný titul roku 2009".

Co lze na padajících kostkách od základu změnit? Pokusy o deformaci tvaru a padající zvrhloúhelníky zanikly v prachu minulosti, takže tudy cesta nevedla. Vitamini to udělali chytře a řekli si, že Tetris by měl fungovat i na Měsíci a dalších planetách se sníženou gravitací. Padající kostky potom nedopadnou tvrdě, ale různě se odráží, odskakují a jsou velmi pružné. Až po jisté době nečinnosti bez viditelného pohybu "zatvrdnou" na svém místě. To je podstata prvního ze tří módů s názvem Cubes. V tom pracujete s klávesami a mezerníkem, na plochu sypete rozličné barevné kostky v různých tvarech. Vitamini 2Že prý je to nejjednodušší hra na světě! Ano, stačí deset minut držet mezerník a pozorovat ten chaos, který se na ploše odehrává. Teprve po desátém rychlostním levelu začne hrozit, že se plocha zahltí a level se ukončí. Samozřejmě jde hrát i jiným stylem. Můžete si kostky přihazovat pomalu a snažit se vytvářet minimálně trojice stejné barvy. Z nepohybujících se kostek vzniknou "zamrzlíci", jež je možné rozsekat další várkou kostek. Cubes vás připraví na šílenost celé hry a mají nejblíže k Tetrisu. V rámci Vitamini ale patří k nejslabším módům.

Shapes jsou druhým módem a mají hodně blízko k Lumines. Opět zde padají různé tvary poskládané z kostek více barev, ale vaším úkolem je vzájemně jednotlivé kostky ve tvarech prohazovat tak, aby každý tvar byl sestaven pouze z kostek stejné barvy. Zábavnost spočívá v ragdoll efektu, kdy se snažíte "oplodnit" kostky mezi sebou. Oproti předchozímu módu se ovládá myší. Třetí mód Chains je zase o něčem jiném! Ovládá se opět klávesnicí a úkolem je vytvářet Vitamini 3řetězce kostek stejné barvy. Ze všech módů mi přišel nejzábavnější a nejakčnější. Je zde asi nejlépe sklouben systém ubývající energie a zvyšující se rychlosti, který vás donutí nevymýšlet vylomeniny, ale plnit zadaný úkol.

Vitamini jsou tedy tři odlišné hry v jednom balení. Všechny módy jsou skvěle propojeny s hudbou, snad ještě lépe, než tomu bylo v Lumines. Bohužel taky přebraly nešvar s malou herní obrazovkou, což snižuje požitek na velkých monitorech. Pokud máte rádi Tetris a chcete si vyzkoušet, jak by vypadal, kdyby jeho autor ujížděl na halucinogenech, tak Vitamini vám dá dobrou představu.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

44 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz