Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

White Christmas - vzpomínka na Vánoce

  12:00aktualizováno  8:06
Vánočně laděná logická hříčka, za jejímž vznikem stojí dosud téměř neznámý vývojář Andrew. Povede se vám projít všech osmnáct levelů do příštích Vánoc?
70

White Christmas

Platforma: Freeware
Výrobce: Andrew

Stáhnout

White Christmas Není to tak dávno, kdy proběhl první jarní den. Bohužel pouze v kalendáři, realita venku je všelijaká a počasí rozmarné, slunce chvíli svítí, za chvíli se nemůže prodrat mraky, ze kterých často sprchne nebo dokonce padá sníh. Mnoho z vás již namítá, že sněhu už bylo letos až přespříliš. Někteří na zimu nedají dopustit a zbytku je jedno, jaké výstřednosti tropí počasí venku za oknem. Ať se hlásíte ke kterékoliv skupině, může se stát, že zatoužíte po zimních radovánkách (zde nemyslím prohazování sněhu) nebo dokonce po atmosféře Vánoc. Tyto pocity pomůže vyřešit White Christmas, neboť obě témata jsou slíbená již v názvu. Takže hurá zpět do říše, která stejně nejvíce vyhovuje tučňákům, hurá do idylické říše Vánoc plných sněhu.

Ve White Christmas je podmínkou postupu do dalšího levelu dopravení sněhu ze startu do cíle. Nepřeváží se v kotouči, ani se nepřenáší po lopatách, jak jsme byli dosud zvyklí, ale formou sněhových částic - tudíž vloček, usměrňovaných do paprsku tryskou. Není to tak jednoduché, zde se totiž nepohybuje tryskou ani cílovou ploškou. Korigovat je možné pouze průběh paprsků pomocí předmětů. Jejich použitím a vzájemnými kombinacemi lze provést mnoho možností, z nichž zpravidla správná bývá jen jedna. Tak si ony předměty projdeme - od nejméně zajímavých po nejzajímavější. Do první kategorie patří vánoční dárky a balíčky, ozdobné věnce a podobné. O těchto lze prohlásit, že plní funkci pouze pasivní. Paprsek nijak neusměrní, mohou sloužit leda k jeho zastavení nebo častěji jako podstavce pro jiné, potřebnější předměty.

White Christmas Mezi-kategorii si zaslouží předmět průhledný, zřejmě skleněný, ve tvaru krychličky. Taktéž je použitelná jako podstavec, ale liší se schopností âÂ?Â?propustnostiâÂ?Â?, paprsek může projít skrze. Velice šikovná věcička. alší kategorie obsahuje předměty nejužívanější, obsahuje zrcadla a takzvané rotátory. A obě varianty se dělí dále, na pevně uchycené a otočné, a na pohyblivé s pevně daným směrem výstupního paprsku. Jak zrcadla, tak rotátory mění směr sněhových vloček vždy do pravého úhlu k směru původnímu. Liší se od sebe pouze vzhledem. Konečně přichází kategorie nejzajímavější - jsou to barevné filtry. Jejich jediný úděl je měnit barvu procházejícího sněhového paprsku. Princip stojí na sčítání a odčítání barev, v nižších levelech se vyskytují filtry podle principu RGB (Red, Green, Blue - červená, zelená, modrá), ve vyšších podle CMY (Cyan, Magenta, Yellow - zelenomodrá, fuchsiová a žlutá). RGB filtry filtrují pouze jednu barvu, CMY již zvládá dvě podle systému fuchsiová = červená + modrá, žlutá = červená + zelená, zelenomodrá je snad už jasná. Graficky jsou Bílé Vánoce provedeny velice mile, sněhové vločky víří paprskem, při nárazu na překážku se paprsek rozsýpá do okolí a mizí.

White Christmas Při zaposlouchání se do hrajících vánočních melodií hrozí, že ztratíte pojem o čase i datumu, iluzi Vánoc evokují přesvědčivě. Hra obsahuje 6 kol tréninkových a 12 standardních, více či méně náročných na logické myšlení. Na každý level je určený limit, pokud nestihnete, začínáte znovu a navíc bez jednoho životu. Občas se dostanete do bezvýchodné situace, když například špatně poskládáte ozdoby nebo nevhodně zařadíte filtry, nezbývá než restart levelu nebo počkání na konec časového limitu. Ovládání je jednoduché, pomocí šipek se dostanete na předmět, kliknutím mezerníku lze předmět otočit, při podržení mezerníku a současným pohybem šipkami lze předměty posouvat. White Christmas je hra, která chytí a nepustí po dlouhou dobu. Její nevýhoda je v relativně velké náročnosti na logické myšlení. Možná namítnete, že 18 kol otáčení a přesouvání předmětů je málo, ale pokud by bylo levelů více, strávil bych touto hrou mnohem více času. Možná až do příštích Vánoc. Stahujte a zkuste si jí taky.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Témata: Advent a Vánoce

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz