Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Why - ptejte se proč?

aktualizováno 
Místo Why by mohl v názvu být jeden velký otazník. Ano, hra je to docela tajemná, zvláštní a do značné míry umělecká. Pokud ale toužíte okusit něco jiného, směle do toho!
66

Why

Platforma: Freeware
Výrobce: MikeInel

  • vynikající umělecký zážitek
  • po herní stránce slabé

Stáhnout
WhyWhy je jeden z typů her, které se v poslední době stávají velmi oblíbené. Ostatně o tomto jejím zařazení svědčí už jen informace o tom, kde byl projekt vlastně původně prezentován. Pokud se zabýváte grafikou a podobným druhem umění, asi znáte zahraniční server devianArt, kde si právě tato sorta lidí ukazuje své výtvory, hodnotí a obdivuje. No, nebudeme dále chodit kolem horké kaše, Why je vlastně také umělecké dílo. Prvky opravdové hry mu ale nechybí, proto si své místo zasloužil také zde na Plných Hrách.

Why je vlastně hned v názvu hry položená otázka, otázka, kterou si asi každý z nás klade den co den, jen z různých důvodů. Odpověď na to, proč se nám něco nedaří, proč se za námi náš vyvolený ani neotočí a mnoho dalších ale bohužel projekt Whyneposkytuje. Místo toho se nad ním ale můžete docela silně zamyslet a právě taková hlubokomyšlenkářská tato hra ve skutečnosti je. Pokud jste si na Plné Hry přišli najít jednoduchou hříčku na odreagování, asi byste měli hledat dále, neboť Why je vhodný pro odlišnou skupinu hráčů.

Samotná hra totiž nenabízí nic zas tak neotřelého. Co je na ní zajímavé to je celkově deset různých zakončení, které si můžete postupně projít. Nikdo vám ale neřekne, co pro jejich dosažení musíte udělat, ono to většinou tak nějak vyplyne ze hry samotné. Při té budete mimochodem přebarvovat kruhy z černé na bílé. Ovládání snad nemohlo být jednodušší a tak bude úplně stačit, když po kruhu přejedete kurzorem myši. Zní to velmi jednoduše a v prvopočátcích opravdu nebudete mít problém si na obrazovce udržet všechna kolečka bílá. Hra se ale ztěžuje, přidávají seWhy nové kruhy obklopující původně jedinou kuličku a pokud jich na obrazovce bude už takových pět, budou dosti malinké hůř se s nimi bude pracovat. Navíc kromě toho, že přibývají nové kruhy, tak se také v pravidelných intervalech některé již bílé kousky přeměňují zpět na černou. Buď se tedy můžete snažit dosáhnout co největšího procenta bílých kruhů. Nebo využít druhou možnost hry a sice na černé kruhy klikat, což je nechá zmizet zcela z obrazovky bez nahrazení bílým kolečkem. S sebou navíc vezmou celou výseč až k vnějšímu okraji všech soustředných kruhů.

Po dosažení jednoho z konců spatříte statický obrázek opravdu kvalitně nakreslený nebo snad pohyblivou scénérii, do níž můžete kurzorem myši lehce zasahovat. Všechny tyto umělecké kousky jsou pak dosažitelné z hlavního menu, kde je zachytíte ve formě létajících slov na pozadí, což je mimochodem také velmi dobrý nápad. Pokud ale budeme Why hodnotit především ze stránky hratelnostní, je nutné si přiznat, že se o žádnou hvězdu nejedná, bohužel.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

66 %

Hodnocení čtenářů

31 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz