Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WinTris95 - prověřená zábava

  12:00aktualizováno  9:37
Že, tetris není ničím novým, to asi nikoho nepřekvapí. Vždyť, kdo někdy hrával počítačové hry, určitě se s ním v některé z jeho forem setkal. Jednu jeho podobu vám zde dnes přinášíme. Jedná se o gamesku WinTris 95 a je to prostě tetris, jak má být. Tak pojďte kostičkovat...
60

WinTris 95

Platforma: Freeware
Výrobce: Prime Project

Stáhnout

WinTris 95Tetris je legenda a této gamesce to nikdo neupře. Každý ji zná. Tedy každý, kdo občas hraje počítačové hry. Víte ovšem odkud pochází? Jak vznikla?

Tetris pochází z Ruska, z tehdejšího SSSR. Byla napsána v roce 1985 A. Pajitnovem na sovětském computeru Electronica 60 a jejím rodným jazykem byl Pascal. Alexej Pajitnov byl vědec, zajímal se o hlavolamy a tak se jednoho dne rozhodl naprogramovat jednoduchou logickou gamesku. Netušil však, jaké to bude mít následky. Hra se totiž zalíbila přátelům i kolegům a tak se Pajitnov rozhodl gamesu dostat i na jiné platformy, protože počítač Electronica 60 nepatřil mezi nejrozšířenější. Požádal tehdy teprve šestnáctiletého počítačového nadšence Vadima Gerasimova o konverzi své hry na počítače PC kompatibilní a on tak učinil. Tak se hra dostala na PC a rozšířila se i za hranice SSSR. V Maďarsku někdo gamesku předělal na počítače Amiga a C64 od Commodore a počítače Apple. A odtud se už hra šířila všude možně a vznikaly stovky dalších klonů pro systémy ZX, Sharp, Nintendo, Sega a další.

WinTris 95 Kolik již vzniklo předělávek prapůvodního dílka, to už nikdo asi nespočítá. Jen na PC jsou jich tisíce. Ani Windows nezůstává pozadu. I já jsem kdysi jeden remake udělal a přispěl tak svou troškou do mlýna. I dnešní (zde recenzovaná) hra je remakem legendární klasiky Tetris. Pojďme se na ní teď společně podívat.

Hra se jmenuje jednoduše WinTris a svým způsobem je opravdu velmi jednoduchá. Nečekejte od ní žádné zázraky. Hra běží v klasickém šedém okně operačního systému MS Windows, nehýří nějak zvlášť extra převratnou grafikou, zvuky či hudbou. Neobsahuje žádné novinky či originality. Je to prostě obyčejnej tetris s obyčejnými tetrisáckými pravidly, tedy - stavíte z padajících útvarů tvořených z kostiček nepřerušené řádky. Pokud takovýWinTris 95 řádek postavíte a je nepřerušený, tak všechny kostičky, z nichž je složen, zmizí. A pokračuje se stále dokola. Kostičky vám však nesmí v onom pomyslném herním âÂ?Â?kýbliâÂ?Â? narůst až nahoru, to pak vaše hraní končí.Gamesa WinTris 95 umožňuje nastavit si, zda chcete poslouchat hudbu či zvuky, případně si můžete dokonce vybrat z disku MIDI soubor, který bude na pozadí přehráván. Lze si také zvolit herní background, ovládání (například i pomocí joysticku), obtížnost či druh (design) kostek.

Co se mi na hře líbí, jsou různé způsoby zmizení postaveného řádku. Zároveň bych hře vytkl jednu programovou chybičku - pokud těsně poté, co se kostka objeví na vrcholu kýble, tuto kostku otočíte, zmizí. Takto se lze jednoduše zbavit nepotřebných a nevhodných kostek a snadněji vyhrát. Máte-li rádi logické gamesy, tak tetris je prověřená zábava. A k této zábavě vám může posloužit třeba zde dnes popisovaný softwarový produkt WinTris 95.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

28 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...Najdete na iDNES.cz