Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Within a Deep Forest - dokonalý tvar

  12:00aktualizováno  17. června 5:07
""Nejlepší herní zážitek měsíce. Co měsíce, možná půl roku!"" Takhle nějak zněla věta, již jsem vyslovil po nepřetržitých osmi hodinách hraní při pohledu na závěrečné outro. Kreativní všeuměl Nifflas se po delší herně-tvůrčí odmlce vrátil s peckou Within A Deep Forest a zaslouženě sklízí mé ovace. A troufám si tvrdit, že bude sklízet i ty vaše.
90

Within a Deep Forest

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflas

Stáhnout

Within a Deep Forest Dvakrát nevstoupíš do téže řeky - pořekadlo, jenž s železnou pevností provází všechny produkty filmového průmyslu, na poli herní scény paradoxně vždy neplatí. Úspěšných herních pokračování lze na síti totiž nalézt stovky a vám samotným se jistě též nějaký vybaví. V určitém smyslu lze za jednoho z pokračovatelů považovat i Within a Deep Forest vycházející z titulu Modarchive story.

Dr. Cliché dělá čest svému jménu. Sestrojil bombu, jíž chce zmrazit celý svět a lidstvo tak uvrhnout do zatracení dějin, naštěstí jste tu vy, jeho první nevydařený kuloidní experiment, jež se mu pokusí jeho plány zhatit. Coby hráč se tedy opět ujmete bezpohlavního hopíku a ten budete muset znovu protáhnout četnými herními světy až k tíženému finále. Od minula se však lecos změnilo. Například hopíků nám přibylo hned devět. Každý disponuje jinými vlastnostmi, každý si nejdříve budete muset zasloužit úspěšným zdoláním jednoho z mnoha rozličných. Jejich škála je skutečně široká. Od hopíku který skáče do neuvěřitelných výšek, přes hopík skleněný, jímž prochází laserové paprsky, až po hopík jenž umí létat, či hopík jenž pro změnu nezvládá vůbec nic. Každý z nich během hry nějak využijete a jejich správné kombinování místy potrápí i vaše mozkové závity.

Mezi skupenstvími hopíku během hry přepínáte na předem vytýčených místech, jež fungují zároveň jako savepointy. Oproti minulu navíc přibyly dvě klávesy, jež vám umožní přesnější manipulaci s míčkem. První jej rozkmitá a zvýší jeho výskok a odráživost, druhá jej naopak zklidní. Změnil se i styl cestování mezi světy. 

Within a Deep Forest Uspořádání hry působí jako by si Nifflas, krátce po dokončení Modarchive story zahrál Seiklus a řekl: ,,Ano, tudy vede cesta." S míčem se vlastně pohybujete po jediném místě zvaném Pinewood heights, z nějž však vede plno cest do různých jeskyní, či dokonce (prostřednictvím strojem času) do minulosti. Tyto vnitřní světy pak ztělesňují jakési obří rébusy, jež rozhodně nepostrádají nápaditost a zábavnost. 

Uznání si zaslouží i dokonale vyvážená obtížnost, jež vás sice místy dovede dohnat k šílenství, přesto vás nefrustruje natolik abyste hru vypnuly a víckrát již nespustili. V předposledním světě pak možná pojmete podezření, že jeho náročnost si snad samoúčelně klade si za cíl pouze zvednout hrací dobu, ale i tuto myšlenku nakonec zaženete. 

Za zmínku rozhodně stojí i audiovizuální zpracování. Pod pojmem "grafika kubistického ražení běžící v relativně nízkém rozlišení" si sice nelze představit zrovna lichotivý herní výzor, přesto hra vypadá skvěle. Může za to zejména neuvěřitelné množství rozličných animovaných tvorů obývajících svět, na něž sice nemáte vliv, ale kteří přesto příjemným způsobem oživujících jinak vcelku fádní prostředí laděné Within a Deep Forest do klidných tónů temně hnědé, zelené a modrofialové. Celkově by se dalo říci, že autor zůstal věrný svému stylu a jeho rukopis je okamžitě rozpoznatelný.

Hudební složka je pak lahůdkou největší. Seč je většina skladeb přejatá, vybrána byla s mimořádným citem a způsob jakým dotváří atmosféru je nepopsatelný. Nebudu však již dále zdržovat recenzí a přejdu k samotnému hodnocení. 

Hrou Within a Deep Forest se Nifflasovi podařilo překročit vlastní stín. Titul, jež nám přinesl je výrazným klenotem na poli plošinovek, který by si rozhodně neměl nechat ujít žádný fanda žánru. Hře nechybí nic jak po stránce zpracování, tak hratelnosti, zábavnosti či nápaditosti. Přesto je devítka, jíž jí uděluji spíše slabší. Přeci jen titul postrádá onen prvek geniality, kvůli kterému byste si na hru po nějakém tom roce ještě vzpomněli. I tak se ji však nebojím nazvat zatím nejlepší žánrovou záležitostí tohoto roku. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz