Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Worms Breakout 2 – i červíci si najdou čas na pěknou arkádu

  12:00aktualizováno  4:11
Uběhlo již drahně let, co se na stránkách Plných her objevila první recenze na Worms Breakout, nyní vám přinášíme jejich pokračování. A nezbývá než dodat ono protřelé: ,,Král je mrtev, ať žije král!“
70

Worms Breakout 2

Platforma: Freeware
Výrobce: AnyKey Soft

Stáhnout

Worms Breakout 2Nemusíte kdovíjak milovat arkanoidy. Stačí když při vzpomínce na dnes již legendární sérii Worms zamáčknete kapku slzy. Nezáleží totiž na tom, že je to opět jen pálka, míček a milliony cihliček, když kolem vybuchují bananabomby a na traverze postává wormík s bazookou vše máte tendenci vidět v jiném světle.
Princip hry na arkanoidu staví a tak vy, coby hráč, ovládáte pálku, jíž odpalujete míček , který létá po obrazovce a rozbíjí cihličky. Vaším úkolem je rozbít je všechny a postoupit do dalšího levelu. Co činí WB2 proti tuně ostatních arkanoidů odlišným je pak možnost ovládat wormíka stojícího na pálce a s pomocí bonusů, které lze chytat z rozpadnuvších se cihliček, jím tak sestřelovat cihličky další. Koordinace odrážení míčku, který nesmí spadnout do vody a zároveň střelby na cihličky pak vytváří onu náročnost, ale zároveň i pekelnou hratelnost, jež staví hru do vyšších sfér. S tímto vším jsme se však mohli setkat již v minulém dílu a tak se nabízí otázka: ,,Co že se vlastně od minula změnilo?”

Worms Breakout 2 Pro mne osobně je nejdůležitější nová možnost přepínat mezi zbraněmi pomocí pouhých dvou kláves.. Říkáte si asi: ,,Nic zásadního,“ ale divili byste se jak výrazně tento krok napomohl hratelnosti. Tytam jsou doby, kdy člověk ve stresu pátral po příslušné klávese pro bazookový bonus, zatímco mu míček zvolna klesal k vodní hladině… Na tuto změnu by ovšem pochopitelně stačil patch, takže je nasnadě ptát se: ,,A co víc?“ Odpověď přijde okamžitě.. Nových třicet levelů, ale i to se dalo očekávat. A tak můžeme pokračovat: ,,Rozšíření zbraňového arzenálu o minigun“ Ani to, ale není kdovíjak překvapivé, hráči po něm na stránkách autorů vyloženě volali. Co třeba nastavování síly střelby? To už je jiná věc.. Délkou držení mezerníku nyní ovlivňujete s jakou silou bude raketa, granát, banán… prostě cokoliv, jež máte zrovna v ruce vystřeleno a WB2 se tak ještě více přibližuje svému vzoru. Pro zarputilé hráče předchozího dílu bude sice fakt, že po stisku mezerníku uletí vypálená raketa ztěží půl metru a pak se zanoří rovnou do vody poněkud stresující, pokud však měly s originálními Worms zkušenost (a dá se celkem snadno předpokládat, že ano) velmi snadno si na nový systém střelby zvyknou. Dalo by se říci, že tato změna celkově zvýšila obtížnost, neboť vystřelení bonusu trvá déle, na spádu hry se to nicméně nijak neprojevilo. Vcelku potěšitelné je i poměrně nezvyklé vypoulení pálky, jíž odrážíte balón. Směr odrazu díky této vychytávce neovlivňujete jeho rozrotováním míčku, ale tím jakou částí pálky míček odrážíte, což celkově zvyšuje kontrolu hráče nad míčem a zároveň usnadňuje strefování osamělých kostek. Poslední, ale nejinvenčnější změnou je přítomnost superovce, jež semtam přeletí nad levelem a podaří-li se vám ji zasáhnout míčkem, sešle jeden z téměř dvaceti mega bonusů, jež zpravidla vyčistí půlku levelu. 

Worms Breakout 2Vizuální zpracování se proti jedničce příliš nezměnilo. Většina grafiky a animací byla opět přejata z originálních Worms, takže ji nelze nic vytýkat, pozadí se proti předchozímu dílu prosvítilo, ale nepůsobí již tak kompaktně, statovým lištám bylo ubráno na důrazu, což je jedině dobře a výtky tak zaslouží v podstatě jen autorská grafika, která není špatná, ale rozhodně by jí neuškodilo více jednotnosti s přejatým okolím. 
Zvukové efekty byly samozřejmě opět přejaty, autoři se ovšem udrželi na uzdě a hru jimi nepřehltili, za což jim patří mé díky i tak však velikost balíku spolu s hudebním doprovodem, jež překvapivě pochází přímo z dílny autorů, nafoukli na dvacet megabajtů, což není na freeware zrovna nejméně. 

Worms Breakout 2 lze považovat za vcelku úctyhodné pokračování předchozího dílu. Oproti svému předchůdci sice nenabízí kdovíco nového a proto také hodnocení 7, neslevuje však z jeho kvalit a potěší rozhodně všechny, kdo už znají levely z jedničky nazpaměť. A pokud jste náhodou s Worms Breakout doteď neměli tu čest, nezbývá než stahovat. Nikdy totiž není na škodu zjistit, že i tak zatraceně protřelý žánr jakým je arkanoid má kam se vyvíjet.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz