Worms Realtime - červíci stokrát jinak

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:49
Worms je v dnešním počítačovém světě dá se říci již legendou. Stovky tisíc pařanů prodělalo několikadenní absolutní závislost na této výjimečně chytlavé a ve své době nesmírně originální gamesce. Proto se nemůžeme divit, že vznikají všemožné variace - a jedna je právě tu!

Worms Realtime

Platforma: Freeware
Výrobce: Turbo

Stáhnout

Worms Realtime

Většinou si v recenzích plných her vyberu spíše nějakou menší akci, arkádu či logičku, ale jsou i případy, kdy sáhnu po něčem malinko větším. Není to sice nijak často, nicméně když se mi někdy něco opravdu líbí, tak to zrecenzuji, i kdyby to mělo gigabajt. Dnešní hra Worms Realtime naštěstí gigabajt nemá a může se pyšnit pouze deseti megabajty plné a čtyřmi megabajty ořezané verze, ale vězte, že i do tak malého čísla se vejde neuvěřitelně moc zábavy. Jak již jste možná vycítili z názvu, opět se do hry nacpou oni malí červíci, kteří se navzájem nemají rádi a jsou plni touhy navzájem se zničit. Do freewarových her se dostali již několikrát - co jsem si schopen momentálně vybavit, tak to byla třeba hra NiM. Jenže po několikahodinové pařbě Worms Realtime se všechny ty ubohé klony a napodobeniny odsunuly někam do rohu a první místo získala dnešní gameska, hned vám povím, proč tak soudím.

Worms a jeho druhý díl patří bezesporu k úplně nejstarším a nejzábavnějším gameskám. Tím, že vytvořila téměř úplně nový styl hry, se zařadila do dějin počítačových her a téměř každý pařan dnešní doby ji dobře zná. Stovky tisíc hráčů s velkými požadavky dokázaly Wormsy uspokojit a oni si tento titul nemohli vynachválit. S postupem času vzniklo několik komerčních klonů a nakonec přišly na řadu i freewarové remaky. Není jich nijak moc, ale abychom mohli porovnat jejich kvality, tak se dá říci, že je to dostačující. Worms Realtime se mi ze všech zkoušených her tohoto typu líbil nejvíc. Zde by mohlo býti chloubou, že pochází od českých autorů, od týmu Turbo. Nedovolím si nerýpnout, že hra musela být na několik měsíců stažena z internetu, protože se vyskytly problémy kvůli Worms Realtime nelegálně vypůjčené (rozumějte ukradené) hudbě. Dnes již je vše opraveno a co se hudby týče, je velice působivá a melodická.

Po spuštění hry vběhnou titulky a než se nadějete, objevíte se na velké obrazovce s logem hry. Nahoře je lišta, která slouží jako menu a nachází se v ní několik kategorií. Mezi ty důležité složky patří nastavení ovládání, zbraní a dalších všeobecných věcí. Obzvlášť to chce se kouknout do ovládání hned zezačátku, protože pak když spustíte hru, nevíte, co čím dělat. Jen tak pro informaci můžete hrát až čtyři na jednom computeru, ale je možnost to různě kombinovat - třeba dva hráči proti dvěma počítačům, či jeden proti třem počítačům a naopak. K nastavení je toho skutečně moc, a tak se nedivte, že se bude pořád počítač ptát, kolik budete mít životů, jaké zbraně se budou používat, jaká bude rychlost hry, velikost obrazovky, herní či zbraňový mód. K dispozici pak také máte český help o hře a o autorech.

Až všechny položky nastavíte, můžete se pustit do hry. Pokud jste si mysleli, že celý nápad komerčních Wormsů bude jen tak obšvihnut, tak vás musím zklamat, protože autoři se snažili vzbudit dojem originálností. Pokud jste si zvolili jako prostředí třeba sníh, bude celá lokace zasněžená a pouze na několika místech budou trhlinky. Právě v těch trhlinkách se vy probudíte a úkolem je prostřílet se k sousedovi a zneškodnit ho. To se lehko říká, ale těžko dělá. Často si budete muset hodit lano a vyšplhat nahoru či prostřílet cestu sněhem, ale vězte, že konec vám to nahradí. Protože je vše opravdu pěkně graficky zpracováno, tak při smrti Wormsík exploduje a sníh se zastříká krví. Pokud hrajete Worms Realtime jako Worms-papež, uslyšíte hlášku o tom, že je to hřích, ale takovéto hloupé řeči od Šuhaja, Soldiera či Celebridana neuslyšíte. Ty spíš budou řvát o tom, jak jsou dobrý. Útočit po sobě budete moci velkou škálou zbraní počínaje pistolkou, přes samopaly, granáty a miny až po dynamity, bazooky, atomovky a tak dál. Je jen na vás, co na začátku hry zvolíte. No a bojovat nebudete určitě jenom na sněhu, ale třeba také v hlíně, uprostřed náspu kamenů, v podlaze či na železe. Povídat vám o herních nastaveních a různých módech asi nemá smysl. Pokud se vám hra z mého popisu alespoň trošku zalíbila a stáhnete si jí, věřím, že nebudete litovat.

Co se týče grafiky, tak se hra vyvedla excelentně. Všechny akce jsou pěkně zpracovány a efekty stojí za to. S hratelností to je podobné, hra není jenom čistý klon a určité originální prvky v sobě má, což je jen dobře, ale přesto to zase tak originální není a do nebe za to hru vynášet nebudeme. Celkově se ale snad shodneme na tom, že Worms Realtime patří mezi chloubu české freewarové scény, jen tak dál!

Autor:

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Najdete na iDNES.cz