Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xerk – česká variace na Diablo?

  12:00aktualizováno  29. října 9:08
Xerk je jednoduché akční RPGčko české produkce, které nezapře inspiraci Diablem. Rychlá a dynamická hratelnost se spoustou klikání a kompletně 3D grafika, to není k zahození…

Xerk

Platforma: Freeware
Výrobce: Cypián

Stáhnout

Xerk V poslední době se v českých vývojářských kruzích často hovoří o tvorbě plnohodnotného 3D RPG jako freeware. Podobných projektů je spousta, řada z nich se rozjede, jen minimální procento ale dojde k úspěšnému konci. Xerk byl od začátku koncipován zcela jinak, jako malá trojrozměrná hříčka, když ale dospěl k finální fázi, ukázalo se, že může jako jednoduché akční RPGčko ve stylu Diabla zaujmout a dobře pobavit. Možná spíše toto je cesta, kterou by se měli freeware vývojáři vydávat, cesta, v níž absentují megalomanské plány a složité scénáře, ale zábava v ní rozhodně nechybí.

Hlavním hrdinou Xerka je stejnojmenný brčálově zelený rytíř s klasickým mečíkem a štítem v rukou, který se vydal do anonymních kobek pátrat, zda tam náhodou nějaký zlý čaroděj nevězní nějakou hodnou princeznu, kterou by mohl osvobodit. Příběh je velice jednoduchý a v podstatě nijaký, i když v něm vystupují klasické pohádkové postavy jako rytíři, mluvící sochy, čarodějnice a již zmíněná princezna. Zcela archetypální zápletka je však na každém kroku ironizována a shazována, což ale není vůbec na škodu.

XerkSamotná hra je viděna neměnitelným pohledem kamery, který vše snímá klasicky izometricky, takže hra připomíná stařičké klasiky jako Shadowlands. Celá architektura podzemních kobek je – zřejmě z důvodů náročnosti – striktně pravoúhlá a čtverečková, byť se na těchto čtverečcích vyskytují samozřejmě i o poznání složitější objekty. Hráč se klikáním pohybuje chodbami a místnostmi, naráží na nepřátele, bojuje, přepíná páky, otevírá brány, konverzuje a sbírá interaktivní předměty. To je v kostce systém hry, jednotlivé body si ale zaslouží podrobnější popis.

Mezi nepřátele se řadí především červení rytíři, stejný model jako Xerk, avšak vyskytuje se tu i jejich přerostlá varianta, do boje se pak hlavní hrdina bude muset pustit i s dalšími tvory, kupříkladu zlomyslnou čarodějnicí. Boj sám je zpracován velmi jednoduše, podobně jako v Diablu, interakce s pákami, které otevírají brány, je taktéž pouze klikací – aktivní předmět se po přejetí kurzorem zvýrazní a hned je jasná i akce, která s ním jde provést. Dialogy jsou pak jednoduché – vyskočí okno, zobrazí se text a pod ním možnosti dalšího vývoje konverzace jako klikatelná tlačítka. Jak prosté.

XerkGrafické zpracování je velice pěkné, ač použitých modelů a textur není zrovna velké množství. Nicméně model Xerka a rytířů je perfektní, stejně jako jakési býčí hlavy coby kulisy, oživlá socha a další objekty. Vše běží ve velkém množství rozlišení od 320x200 až snad po 1600x1200, volitelná je barevná hloubka a řada dalších technických nastavení. Po technické stránce je zkrátka Xerk perfektní a ukazuje, že si autor dal pořádně záležet.

Hratelnost je ze začátku výtečná, později už trochu omrzí, hlavně proto, že hra není moc rozsáhlá. Přímluva za více prostředí, větší počet questů a vůbec celkový větší rozsah by tedy byla rozhodně na místě. I tak ale můžeme být spokojeni s tím, do jak hotové fáze Cypián Xerka dovedl, protože podobně kvalitních akčních RPG se zdarma na internetu mnoho neválí.

Jak to vidí Agile:
Víceméně musím souhlasit s Tomusovou recenzí. Na jednu stranu je potěšitelné, že se Cypián do celého projektu pustil a dotáhl ho do fáze, ve které se nachází, ale na stranu druhou mám pocit, jakoby se jednalo o nějakou betaverzi - viz třeba hrací doba nebo úplná absence hudby a zvuků, což má za následek takovou "nijakou" atmosféru, protože právě ozvučení bývá většinou důležitým stavebním prvkem u her typu Diablo. Jedno velké a nepopiratelné plus si hra zaslouší zvláště díky malé velikosti, která je v poměru s docela vychytaným enginem a pěknou grafikou skoro zanedbatelná. Ostatně si hru zkuste a uvidíte.


Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz