Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

XEvil - zabij nebo budeš zabit

  12:01aktualizováno  8:44
Deset postav, bezpočet úrovní, hektolitry krve, tuny oceli, vy a stovky nepřátel. Tak vypadá komplexní a variabilní freewarovka mapující ""život"" hříšníka poté, co je za své předchozí činy deportován do pekla, aby bojoval o své místo na slunci. A nejen on, ale i spousta dalších. Vítejte na dně společnosti.

XEvil

Platforma: Freeware
Výrobce: Steve Hardt, Michael Judge

Stáhnout

XEvil

Po nějakém čase tu opět máme hru, která není ani tak propracovaná, originální či zábavná, jako spíš neuvěřitelně násilná a krví v žádném případě nešetřící. Je otázkou, zda proto, že je původně napsaná pro operační systém UNIX a jeho odnož Linux (nechce se mi věřit, že by se explicitně předpokládalo, že programátoři a hloubaví uživatelé používající tento software mají neustálou touhu někoho zamordovat :-) nebo proto, že se její tvůrce nechal inspirovat několika historickými kousky podobného zaměření (což je pravděpodobnější). Ať tak či onak, na hře odvedl rozhodně velký kus práce a nechal ji navíc "otevřenou" (tzv. open source) pro ostatní, takže máte-li dostatečně tvůrčího ducha a nebojíte se od přírody programování, můžete si kopii XEvilu upravit k obrazu svému a třeba se prostřednictvím homepage hry stát jejím spoluautorem.

Vraťme se ale k samotné hře. Ve své podstatě nejde o nic jiného než akční vyvražďovačku viděnou z pohledu třetí osoby způsobem, jaký známe z věšiny arkád. K mému překvapení se ve standardním módu hry dozvíte dokonce základní zápletku, kterou vás XEvil ponouká k dokončení jakési improvizované "kampaně" složené vždy z několika vyvražďovacích a jednoho "příběhového" levelu. Základní myšlenka je ta, že vaše postavy zhřešily a po smrti tak byly odsouzeny k pobytu v pekle. Vládce pekla je ale mrcha proradná a pro potěchu sebe a svých příznivců pořádá krvavé souboje, jimiž určuje, kdo se po imigraci do pekla stane řadovou uklízečkou a kdo jeho pobočníkem. Vašim jediným cílem je tedy bojovat jako o život (přestože jste po smrti, zajímavá ironie) a snažit se tak o co nejlepší umístění v "pekelné" hierarchii.

Pokud vás to snažení jednou omrzí (a ono vás omrzí hodně brzy), stačí v Options menu hry přepnout mód a jede se vesele dál. Místo všech úrovní můžete XEvilu přikázat vybrání jen těch přináležejících do kampaně (Scenario Only), pokud máte s sebou kamaráda, pravděpodobně zvolíte duel atd. Když si s nastaveními trochu pohrajete, zjistíte, že naoko vcelku povrchní hříčka je v tomto případě mocný neskutečně variabilní nástroj. A to jsem ještě nezmínil, že instalačka hry zabírá toliko asi 880 kB místa a součástí základní instalace je celá desítka nejrůznějších a navzájem diametrálně odlišných postav.

XEvil

Míra, jakou se od sebe jednotlivé postavy liší, je navíc výborně skrytý motivační nástroj. Během hry totiž nemáte neustále tentýž charakter, kdežto jste nuceni k jejich střídání - musíte se tak s každým z nich naučit hrát a především vyhrát - pokud chcete slavit úspěchy. Pokud například máte mnohatunového robota střílejícího laserová paprsky, pravděpodobně od něj budete jen těžko očekávat snadnou manipulovatelnost, naopak s ohebným a mobilním človíčkem zase pro změnu přicházíte o tu obrovskou palebnou sílu. Kouzlo XEvilu tkví právě v oné vyváženosti - žádná z postav nějak extrémně nevyčnívá z řady a žádná nepatří takříkajíc "do šrotu".

Pakliže se do hraní XEvilu pustíte, vřele vám doporučuji co nejdříve navštívit jeho oficiální stránky a prolistovat si jak podrobný herní manuál (zkuste se překonat, přestože normálně asi manuály moc často nečtete :-), tak především prolétnout atributy jednotlivých postav - snadněji se tak přiučíte o vlastnostech všech postav a váš prožitek z boje bude o to silnější.

A na závěr něco málo k technickému zpracování. Graficky na tom XEvil není nijak excelentně - což ostatně můžete posoudit z okolních screenshotů. Mně osobně ale i strohost grafiky jistým způsobem výborně zapadala do stylizace hry - možná snad tím, že díky absenci namakaných efektů více vnímáte její spíše herní prvky. MIDI muzika hrající do pozadí je naprosto příšerná a vřele doporučuji její včasné vypnutí - opět v menu Options.

Autor:


Témata: Linux, Robot

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Grafton Recruitment Praha
Integrační vývojář - TIBCO

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 90 000 - 110 000 KčNajdete na iDNES.cz