Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

xSynergy Gate - vizuální rozkoš v temném vesmíru

  12:00aktualizováno  1:40
Japonská střílečka plná mechanických robotů, kteří mění své tvary jak měňavka. Vizuální efekty jako při oslavách milénia. Energetické zbraně, za které by se nestyděli ani ve Star Treku. Tak vypadá svět xSynergy Gate. Chcete do něj nahlédnout?
80

xSynergy Gate

Platforma: Freeware
Výrobce: Sexy Death Entertainment

Stáhnout

xSynergy GateZ rodiště robopsa Aibo se k nám dostává další vesmírná střílečka, jež je kovem nacpána víc než centrální sklad kovošrotu. Ten ovšem nepochází ze skládky, ale obrovských mechů – válečných robotů s pohyblivými končetinami, kteří se dokáží přestavovat do všemožných tvarů od robolidí až po dopravní prostředky. Zde jsou to sice jen různé varianty megalomanských vesmírných korábů, ale i tak vás ohromí. A co nedokáže vzhled, to dokončí efektní energetické zbraně, kterými jsou vybaveny. 

Hra je kompletně ve 3D, což není u vesmírných stříleček zase tak obvyklé a pokud se nějaká taková objeví, často je to více xSynergy Gate na škodu a pro ulehčení autor zvolí třeba jen 3D modely a 2D prostředí. xSynergy Gate se pokusil perspektivu propašovat i do vlastní dráhy, a i když jde stále ještě o skrolovací vertikální střílečku, pohybují se nepřátelé vůči této dráze pod určitým úhlem, takže máte pocit, že jsou občas rovnou pod vámi. Celkově vzato se toto zpracování hodně povedlo a i přes drobné obtíže při sbírání „bonusů“ je ovládání lehce přivyknutelné.

xSynergy Gate vás nebude trápit žádným příběhem. Na počátku dostanete vesmírnou loď a prostý úkol: vrátit se na základnu s co největším počtem bodů. Ty samozřejmě dostanete za sestřelování nepřátelských lodí. K dispozici máte několik životů, ale po jejich vyplýtvání stačí hru zmáčknutím klávesy do 20 vteřin prodloužit a jedete dál. xSynergy Gate Tento systém má svá pro i proti. Dostanete se snadno do pokročilejších částí hry, ale zase zde bude obtížné nasbírat slušné množství bodů, protože se skóre pokaždé vynuluje a nepřátelé jsou samozřejmě ve stále větší přesile. Jenže dnešní střílečka nesází ani tak na hratelnost jako spíše špičkovou grafiku, efekty a animace, kterých si bez neustálého prodlužování mnoho neužijete. Pokud byste totiž šli na věc poctivě a skončili po vyplýtvání první sady životů, pravděpodobně se nikdy nedožijete konce, respektive si uděláte hru nadlidsky těžkou.

Čas od času se na ploše objeví trojice barevných kostek, které představují vaše sekundární zbraně. První je velmi účinný elektrický výboj, široké využití mají všesměrné světelné střely podobné kometám, ovšem třetí zbraň, kterou jsem si pracovně nazval „cucadlo“, mě nadchla nejvíc. Dokáže se totiž k nepřátelské lodi přisát a vyšle do ní smrtící impuls a následný výbuch doprovází úžasný particle efekt. Abyste své zbraně mohli používat co nejdéle, musíte také sbírat drobounké barevné trojúhelníčky, jež vám doplňují xSynergy Gate energetický štít. Nepřátelské lodě se skládají ze dvou druhů: klasických letek, za jejichž sestřelování dostáváte body, a mechů, kteří se zde objevují velmi často a mají většinou nějakou vypečenou energetickou zbraň. V jiných střílečkách bych je nazval závěreční bossové, ale zde na ně narazíte co chvíli. 

Možná se vám zdá, že jsem se věnoval hlavně vizuální stránce hry, ale věřte, že právě ona dělá z xSynergy Gate vyjímečnou záležitost a na hratelnost tak zůstala jen charakteristika „dobrá“. Skvělé animace, efekty zbraní, roboti měnící se pod rukama z ní činí skvostnou podívanou. Pokud by však byla grafika jen průměrná, usnuli byste u hry s prstem na klávese střílení, protože by vám neměla co víc nabídnout. Vyzkoušejte a posuďte sami. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Témata: Kometa, Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz