Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

You Have to Win the Game - tuto hru musíte vyhrát

  6:47aktualizováno  6:47
Skvělá retro hopsačka z dob, kdy neexistovaly monitory, a k překonání překážek bylo občas nutné zničit samotný ovládací hardware.
83

You Have to Win the Game

Platforma: Freeware
Výrobce: Pirate Hearts

  • skvělá grafika
  • obtížnost
  • chudé prostředí

Stáhnout

You Have to Win the Game

You Have to Win the Game

You Have to Win the Game

Pod označením retro hra se může schovat celá řada titulů, které se jedním či několika prvky odkazují na doby let osmdesátých. Většinou to souvisí s kostičkovanou grafikou, vyšší obtížností a žánrem arkád. You Have to Win the Game jde však ještě dál a je tak retro, jak jen to je možné. Už samotnou herní plochu třeba obklopuje rám staré televize s oblými rohy. Vítejte v dobách, kdy byl monitor ještě sprosté slovo.

You Have to Win the Game

You Have to Win the Game

Hned na úvod je však třeba přiznat, že v jedné věci si hra retro nálepku nezaslouží. Nestojí totiž za ní příběh, hlavní hrdina je anonymní postavička a také prostředí se nenechalo inspirovat nějakým místem, komiksem či jiným tématem. Ačkoliv to může znít jako banalita, jen těžko bychom dnes s tímto přístupem měli plyšáky s ježkem Sonicem či instalatérem Mariem, protože tehdy to všechno byla podobná hromada kostiček a právě příběh či postavy měly na úspěchu nemalý podíl. Z You Have to Win the Game nový hrdina nevzejde a navždy zůstane jen narůžovělou retro hopsačkou.

Jak již název napovídá, vaším úkolem je vyhrát tuto hru. Znamená to projít všechny lokace a dostat se na konec. Zde nacházíme první prvek, jenž ze současných her prakticky vymizel. V dolním rohu najdeme procentuální ukazatel, který zobrazuje, jak daleko jsme se vlastně už dostali. Zároveň je to důkaz velmi chytře navrženého komorového designu levelů, jemuž se nechce zpočátku příliš věřit. Přesto, že se neustále někam šplhá, slézá, skáče a přechází, tvoří sousedící obrazovky uzavřený systém, v němž neustále pokračujete vpřed. Záchytnými body jsou zde potom jakési zvonečky.

You Have to Win the Game

You Have to Win the Game

Samotné prostředí je poměrně chudé na počet prvků. Nechybí žebříky, jezdící plošiny a bodce. Ale i z tohoto mála se podařilo sestavit pekelně obtížné úseky. Některé obrazovky vypadají naprosto nepřekonatelně a dají se zdolat třeba na stodvaapadesátý pokus. Naštěstí zde není omezení počtem životů, takže se vždy postava narodí u nejbližšího zvonku. Autoři sice navrhují použít při ovládání gamepad. To je sice pohodlnější, ale právě u obtížných úseků je někdy nezbytné sáhnout po klávesnici.

You Have to Win the Game má opravdu povedené vizuální zpracování. Her s grafikou založenou na hromádkách pixelů je celá řada, ale tentokrát se podařilo skvěle vystihnout odlišnosti hraní na monitoru a televizní obrazovce. Plocha je prohnutá a vypouklá, pixely tím zdeformované a odlišně vypadající v různých částech obrazovky. To vš za pomoci zhruba pěti odlišných barev. I přes vyšší obtížnost by po ní měli sáhnout nejen příznivci retro arkád, ale všichni, kdo chtějí nasát atmosféru starých automatovek.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

83 %

Hodnocení čtenářů

37 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...Najdete na iDNES.cz