Zahrádka – virtuální pěstitel zeleniny

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:40
Asi málokdo z vás by hledal za názvem dnešní hry - Zahrádka - strategii. Ale je tomu skutečně tak, neboť v této nové české hře si můžete vyzkoušet, jak obtížnou situaci má v dnešní době pěstitel zeleniny.
50

Zahrádka

Platforma: Freeware
Výrobce: BlueA

Stáhnout

ZahrádkaS hrou podobného typu, jako je Zahrádka, jsem se setkal před nějakými pěti lety u mého bratrance. Ten ji hrál a očividně ho bavila. Já jen přihlížel a zpočátku nechápal, co může být tak vzrušující na tom, že na virtuálním políčku zasazujete danou zeleninu, prodáváte ji, odháníte různé škůdce apod. Práce na zahradě mě zkrátka nikdy nijak moc nebraly. Ale jakmile jsem si ji zahrál, zjistil jsem, že má něco do sebe. A to je také jeden z důvodů, proč jsem k dnešní plné hře nepřistupoval vůbec skepticky, jako spíše s nadšením a očekáváním.

Ihned po spuštění hry a proběhnutí intra se dostanete do přehledného menu, v němž se rychle zorientuje každý, neboť celá hra pochází od českých autorů a komunikuje s námi v naší mateřštině. Odtud lze spustit novou hru, nahrát hru, pozměnit hlasitost hudby a zvuků, nebo hru úplně ukončit.

ZahrádkaPrincip hry pochopíte také jistě všichni. Hra obsahuje několik „misí“ a vy před každou z nich dostanete úkol, který musíte na pěstitelském poli splnit, abyste postoupili dále. Tak například jednou musíte vypěstovat 50 mrkví a 20 kedluben pro svou potřebu, dále uskutečnit jeden obchod s klientem a vypěstovat mu požadované množství zeleniny a současně také musíte na svém kontě mít dejme tomu 1000 peněz. To možná vypadá jako skutečně jednoduchá věc, řeknete si, ale v praxi poznáte, že to není snadné.

Každou „misi“ začínáte vybaveni určitým fixním finančním obnosem, který musíte v průběhu hry co nejvíce rozmnožit. Jak? To je prosté – pěstováním zeleniny! Stále však musíte mít na paměti, že tou nejdůležitější věcí je splnění limitu dané „mise“. Vše začíná tak, že si koupíte část půdy, kam můžete nasadit libovolné rostlinky. Avšak musíte si počínat velmi obezřetně, protože zpočátku se vám mnohokrát stane, že to se sázením přeženete a na další obhospodařování půdy vám nezbudou finance. Jakmile rostlinu zasadíte, než uzraje, prochází několika stádii vývoje a na vás je především vhodné zalévání, které je nutno průběžně vykonávat, aby rostliny nezvadly a vaše peníze by tak přišly nazmar. Když rostlina dospěje do stádia, kdy ji lze sklidit, můžete tak učinit a přiblížit se blíže metě dané hry. Kde už někdy něco rostlo, tam půda není moc ideální, proto je vhodné koupit půdu novou, nebo ještě lépe pohnojit tu starou. ZahrádkaJejí úrodnost se poté obnoví a rostliny budou uzrávat rychleji.

Celkovým dojmem na mě hra působí dobře. Strategický prvek je zastoupen v rozvrhování zasazování rostlin a plnění limitů, naopak trochu akčnější prvek hře dodává zalévání, kdy hodně závisí na vaši rychlosti, s jakou ovládáte myš. Škoda jen, že peníze se z jedné „mise“ nepřenáší do druhé. Malinko vás možná omrzí zpracování, které na první pohled není špatné, ale po nějaké době začne být značně stereotypní, protože hra se stále odehrává na tom samém místě – jakési louce blízko lesa. Avšak i přesto se domnívám, že Zahrádka je hrou opravdu kvalitní a neměli byste si ji nechat ujít.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 448 čtenářů

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz