Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrádka – virtuální pěstitel zeleniny

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:40
Asi málokdo z vás by hledal za názvem dnešní hry - Zahrádka - strategii. Ale je tomu skutečně tak, neboť v této nové české hře si můžete vyzkoušet, jak obtížnou situaci má v dnešní době pěstitel zeleniny.
50

Zahrádka

Platforma: Freeware
Výrobce: BlueA

Stáhnout

ZahrádkaS hrou podobného typu, jako je Zahrádka, jsem se setkal před nějakými pěti lety u mého bratrance. Ten ji hrál a očividně ho bavila. Já jen přihlížel a zpočátku nechápal, co může být tak vzrušující na tom, že na virtuálním políčku zasazujete danou zeleninu, prodáváte ji, odháníte různé škůdce apod. Práce na zahradě mě zkrátka nikdy nijak moc nebraly. Ale jakmile jsem si ji zahrál, zjistil jsem, že má něco do sebe. A to je také jeden z důvodů, proč jsem k dnešní plné hře nepřistupoval vůbec skepticky, jako spíše s nadšením a očekáváním.

Ihned po spuštění hry a proběhnutí intra se dostanete do přehledného menu, v němž se rychle zorientuje každý, neboť celá hra pochází od českých autorů a komunikuje s námi v naší mateřštině. Odtud lze spustit novou hru, nahrát hru, pozměnit hlasitost hudby a zvuků, nebo hru úplně ukončit.

ZahrádkaPrincip hry pochopíte také jistě všichni. Hra obsahuje několik „misí“ a vy před každou z nich dostanete úkol, který musíte na pěstitelském poli splnit, abyste postoupili dále. Tak například jednou musíte vypěstovat 50 mrkví a 20 kedluben pro svou potřebu, dále uskutečnit jeden obchod s klientem a vypěstovat mu požadované množství zeleniny a současně také musíte na svém kontě mít dejme tomu 1000 peněz. To možná vypadá jako skutečně jednoduchá věc, řeknete si, ale v praxi poznáte, že to není snadné.

Každou „misi“ začínáte vybaveni určitým fixním finančním obnosem, který musíte v průběhu hry co nejvíce rozmnožit. Jak? To je prosté – pěstováním zeleniny! Stále však musíte mít na paměti, že tou nejdůležitější věcí je splnění limitu dané „mise“. Vše začíná tak, že si koupíte část půdy, kam můžete nasadit libovolné rostlinky. Avšak musíte si počínat velmi obezřetně, protože zpočátku se vám mnohokrát stane, že to se sázením přeženete a na další obhospodařování půdy vám nezbudou finance. Jakmile rostlinu zasadíte, než uzraje, prochází několika stádii vývoje a na vás je především vhodné zalévání, které je nutno průběžně vykonávat, aby rostliny nezvadly a vaše peníze by tak přišly nazmar. Když rostlina dospěje do stádia, kdy ji lze sklidit, můžete tak učinit a přiblížit se blíže metě dané hry. Kde už někdy něco rostlo, tam půda není moc ideální, proto je vhodné koupit půdu novou, nebo ještě lépe pohnojit tu starou. ZahrádkaJejí úrodnost se poté obnoví a rostliny budou uzrávat rychleji.

Celkovým dojmem na mě hra působí dobře. Strategický prvek je zastoupen v rozvrhování zasazování rostlin a plnění limitů, naopak trochu akčnější prvek hře dodává zalévání, kdy hodně závisí na vaši rychlosti, s jakou ovládáte myš. Škoda jen, že peníze se z jedné „mise“ nepřenáší do druhé. Malinko vás možná omrzí zpracování, které na první pohled není špatné, ale po nějaké době začne být značně stereotypní, protože hra se stále odehrává na tom samém místě – jakési louce blízko lesa. Avšak i přesto se domnívám, že Zahrádka je hrou opravdu kvalitní a neměli byste si ji nechat ujít.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 448 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Grafton Recruitment Praha
SKLADNÍK - 2 SMĚNY

Grafton Recruitment Praha
Pardubický kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 KčNajdete na iDNES.cz