Život není krásný - prober se, pobudo!

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:32
Máte rádi adventury? Máte rádi české adventury? Máte rádi české freewarové adventury? Odpovíte-li alespoň jedenkrát ""ano"" tak nemeškejte a honem stahujte výbornou českou adventuru ""Život není krásný"". Ručím vám, že se výborně pobavíte!
50

Život není krásný

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin Pohl

Stáhnout

Život není krásný

Další z řady povedených freewarových adventur nese jméno "Život není krásný". Ptáte se, proč zrovna takové negativní? Vše pochopíte po zhlédnutí krátkého intra, během kterého vám bude stručně vyložen příběh hlavního hrdiny této hry. V tu chvíli vám bude jasné, že zmiňovaný název je opravdu tím, který se pro tuto českou freewarovku Martina Pohla naprosto hodí. Život není krásný.

Vše začíná jednoho krásného dne, kdy zjistíte, že vaše žena spí s vaším šéfem. Toto vás tak vytočí, že opustíte zaměstnání a stanete se klasickým povalečem. Takovým, které znáte z velkých českých nádraží. Po chvíli však situaci přehodnotíte a rozhodnete se pro pomstu, ale takovou, aby to opravdu stálo za to. Tu vás napadne, že cesta by mohla vést přes vilu šéfa, kterou se proto rozhodnete navštívit. Při té příležitosti, protože šéf je velmi bohatý, ho také zkusíte okrást. A aby bylo dílo dokonáno, spolu se svou manželkou, spíše exmanželkou, jej sprovodíte ze světa. Alespoň takto zní váš předběžný plán. Dokážete jej realizovat?

Život není krásný

Cesta ke splnění mazaného plánu vede přes dokonalé zvládnutí systému hry. Ten se sice příliš neliší od ostatních, především freewarových, adventur, ale nějaké odlišnosti tu přeci jen jsou. Kupříkladu samotné provádění jednotlivých kroků a postupů neděláte několika kliky a překliky myší, ale vždy máte jen dvě možnosti. Buď na daný objekt kliknete (to poznáte tak, že bude aktivní, tj. při najetí myší nad něj se změní kursor), případně na něj přesunete něco ze svého inventáře. Hra si pak danou situaci automaticky vyhodnotí a vy jen počkáte na výsledek.

Zda je to výhoda nebo nevýhoda, toť otázka do diskuse. Konkrétně mně samotnému se hodně často stávalo, že jsem provedl nějakou akci a následovala smrt. Je také škoda, že hra není poněkud více variabilní. Co jsem zkoušel, tak musíte postupovat podle předem daného postupu, jinak je s vámi ámen než řeknete švec.

Život není krásný

Na druhou stranu, hra si tím zachovává jistou dávku napětí a naděje, neb přesně nevíte, co můžete od daného postupu očekávat. Tu čekáte úspěch v podobě postupu do další lokace a ejhle, chytnou vás policajti, tu čekáte krátkou rozmluvu s prodejcem zbraní a hle, vytáhne na vás zbraň, atd. Ale opět opakuji, nejspíše vás čeká to samé co mě - hru budete muset restartovat co chvíli, smrt totiž čeká opravdu za každým rohem.

Svůj odstavec si zaslouží i technické provedení hry. Co se týče grafického zpracování, musím řict, že není nejlepší. Ovšem, na hře je vidět, že byla tvořena především pro pobavení a troufám si tvrdit, že i "z lásky". Některé lokace sice nejsou graficky příliš povedené, svůj účel však bez problémů splní. Naproti tomu, ve hře se najdou momenty, kdy se budete smát a smát - především nad zobrazením některých objektů a komentářů u nich. Zvuková stránka si zaslouží velké mínus - až na výjimky jakákoliv hudba a zvuky chybí.

Co závěrečné hodnocení? Hra by se dala ohodnotit jako velmi dobrá, ovšem především absence zmiňovaných zvuků dává hodnocení za své. Ale určitě ji nepřehlížejte, stáhněte si ji a uvidíte, že se i tak pobavíte do sytosti!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 148 čtenářů

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz