Zlatý kalich - machinace s Becherovkou

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:45
Po dvou ze tří nejúspěšnějších účastníků soutěže Becherovka Game tu máme konečně i jejího absolutního vítěze, flashovou adventuru Zlatý kalich. Podaří-li se vám odhalit, kdo že je tím zákeřňákem, který Becherovce kazí exporty do zahraničí, jistě pochopíte, proč právě tato hra zvítězila.
80

Zlatý kalich

Platforma: Freeware
Výrobce: Enteron

Stáhnout

Zlatý kalich

Zlatý kalich je pravověrnou flashovou adventurou. Najdete v něm jak pro hry tohoto typu typický inventorář, tak zdlouhavé a občas i vtipné dialogy. A protože se, stejně jako její dva kolegové, které jsem na Plných hrách recenzoval pár dnů zpět, účastnila soutěže karlovarské likérky, jeho příběh se, jak jinak, točí právě okolo jejich nejznámějšího prodejního artiklu - oblíbené Becherovky.

Prodeje Becherovky nejdou tak jak by se slušelo a patřilo a společnost Jana Bechera začíná jít ke dnu - jediným řešením je najít člověka, který by byl schopný nejen odhalit nekalé prakticky ilegálního konkurenta, ale také zajistit export likéru do zahraničí, aby se Becherovka dostala ze současných finančních potíží. Tím člověkem jste samozřejmě vy - Jan K. Lich, mladý historik-agent-příležitostný-alkoholik-a bůhvíco-ještě.

Zlatý kalichVáš úkol není nijak snadný - z pražského Karlova mostu s pár penězi v kapse se musíte dopracovat nejen do třech zahraničních lokací, ale také k cíli své veledůležité mise. V průběhu rozplétání zajímavého příběhu narazíte na mnoho zajímavých a velice rozdílných charakterů, stejně jako na řadu kuriozních situací a malebných scenérií. Především je ale třeba si uvědomit jedno - Zlatý kalich je a vždy bude "jen" flashovou adventurou a tak nejen boduje skvělou grafikou, ale bohužel je také velice závislý na celkovém výkonu počítače a ve vyšších detailech je prakticky nehratelný i na relativně slušných počítačích (s procesorem 700MHz a rychlejším).

Vraťme se ale k pouti našeho prostého hrdiny. Na začátku je všechno prosté - stačí promluvit s několika důležitými i méně důležitými lidmi, zopakovat několikero konverzací a už si to vesele štráduje do Spojených států. Tam se setká nejen s poblázněným prodavačem hotdogů a zoufalým krupiérem, ale také s Barneym ze seriálu Simpsonové nebo notoricky smolařským barmanem. Jeho pouť ale za mořem ještě zdaleka nekončí - Zlatý kalichhned poté ho totiž čeká nejen výlet do země Vycházejícího slunce, tedy Japonska, kde se seznámí nejen se zarytou fanynkou Karla Gotta, hudebně nadanou Geishou, nýbrž také s jejím manželem, známým obchodníkem se zbožím všeho druhu (jeho historka o spekulaci s jílem je opravdu skvělá). Nevyhne se ale ani zkorumpovanému Rusku, na své návštěvě v Moskvě pozná nejen největší a jedinou ruskou vodkovarnu, ale také prací zničeného ministra nebo zlotřilého generála.

Příběh, který s hlavní postavou pod přímou kontrolou budete mít možnost sledovat na vlastní oči (a uši), je opravdu jedním z nejspletitějších a nejzajímavějších, které jsem kdy měl možnost ve freewarové adventuře poznat. Ať už počtem kouzelných NPC postav, nebo různorodým a velice trefným hudebním doprovodem. Ani na podrobné a hezky namluvené intro tvůrci kupodivu nezapomněli.

To po stránce technické hra tak dobře nedopadla. Zlatý kalichJak jsem již napsal výše, při nastavených nejvyšších detailech je ovládání hry už jen pro silné nátury a my ostatní se budeme muset spokojit se střídmější střední hodnotou. Jistým nedostatkem či spíše rysem Zlatého kalichu je také nemožnost změnit požadovanou akci během jejího vykonávání. V praxi to znamená, že pokud se překliknete a omylem nařídíte postavičce pochod do nějaké vzdálené lokality, musíte počkat než tam hezky dopochoduje a až poté ji odkázat někam jinam.

Nad zmíněnými nedostatky se ale při troše tolerance dá vcelku bez problému přivřít oko. Proti všem pozitivům, které jsem zde stihl naznačit je totiž míra zmíněných výtek jen slabou vráskou na tváři takřka dokonalé flashové freewarové a navíc české zábavy. Zbývá jen doufat, že tvůrci Zlatého kalichu neusnou na vavřínech a brzy (třeba už v rámci další soutěže Becherovka Game) nás obšťastní ať už jeho pokračováním nebo nějakou zbrusu novou, stejně hratelnou, pěknou, zajímavou a především rozsáhlou gameskou.

Pozn.: kompletní návod na hru najdete zde na BonusWebu.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 396 čtenářů

Nejčtenější

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

V arkádové Hillbilly Apocalypse se farmář rozhodne zachránit svět

Hillbilly Apocalypse

Když se úroda povede a místo rajčat se vám po farmě potujují krvežíznivá tomatová monstra, je potřeba vzít do ruky...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Najdete na iDNES.cz