Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ZPRacer - provětrejte vznášedlo!

  12:00aktualizováno  1. března 3:06
Také si už od malička přejete pořádné vznášedlo a stále ho ne a ne sehnat? Pokud byste se rádi projeli alespoň ve vznášedle virtuálním, měli byste teď zbystřit svou pozornost, protože hra ZPRacer vám právě tohle umožní.

ZPRacer

Platforma: Freeware
Výrobce: ZPPZ

Stáhnout

ZPRacerMyslím, že se mnou budete souhlasit, že žánr závodních her patří mezi hráči k těm nejoblíbenějším. A právě do této kategorie spadá i povedená freewarovka ZPRacer. Pokud se tedy i vy řadíte do početné skupiny příznivců závodních simulátorů, čtěte dál.

Jak jste už asi postřehli z okolních obrázků ze hry, tentokrát pod otěže svých dovedností nedostanete nic menšího, než futuristicky vypadající vznášedlo. Hned zezačátku však přijde jedno nepříjemné překvapení. Na trati totiž zůstanete zcela osamoceni, bez možnosti předhánět soupeře, vytlačovat je z trati a bůhví co všechno by se s nimi ještě dalo dělat. Absenci počítačem řízených protivníků dokonce nenahrazuje ani možnost zahrát si po síti s kamarádem, neboť i na tuto formu hry se poněkud zapomnělo. Jediné, s čím budete moci soupeřit, tak zůstává váš nejlepší čas. Asi si říkáte, že pro hru podobného ražení to je dosti závažný nedostatek a jistě máte pravdu, přesto je ale ZPRacer kvalitní hrou, u které se dobře pobavíte.

ZPRacerCo vás zaujme hned na první pohled, to je rozhodně velmi povedené grafické zpracování. Tratě ve hře nejsou pevně definovány, místo toho budete vrženi do opravdu rozlehlé krajiny, kde máte prakticky úplnou volnost. Ještě než se skutečně pustíte do hry, určitě strávíte dost času pouhým prolétáváním krajinou sem a tam a kocháním se některými zvlášť povedenými scenériemi. Až vás to konečně omrzí, můžete se pokusit o vytvoření nějakého nového rekordu. Jak už bylo řečeno, tratě nejsou pevně vymezeny, jediné co musíte udělat, je projet všemi brankami, které se před vámi budou postupně objevovat. Ačkoliv přímo s hrou jsou distribuovány pouze dvě tratě, na homepage ZPRacera jich najdete ke stažení mnoho dalších a pokud budete mít chuť, můžete se pokusit vytvořit i nějakou vlastní trať. Celou vaši jízdu si můžete také nahrát, a pak si ji kdykoliv pustit znovu a sledovat, v kterých místech jste dělali chyby apod. Přitom si můžete kdykoliv zvolit mezi několika možnostmi jak celý let sledovat. Vybírat můžete mezi pohledem z kokpitu, kamerou sledující vznášedlo zezadu, dvěma typy statických kamer simulujících televizní přenos a konečně tzv. „volným“ pohledem.

ZPRacerPoněkud netradiční je způsob ovládání vznášedla. K jeho pilotování je totiž zapotřebí myš, pomocí které budete určovat jak rychlost letu, tak i směr. Vznášedlo přitom na každý pohyb reaguje poměrně citlivě, takže možná chvíli potrvá, než si na tento způsob ovládání zvyknete. Pokud byste se snad při prozkoumávání terénu někde zasekli, můžete ještě využít šipku dozadu, která zde funguje jako brzda i zpátečka.

A co říci závěrem? Snad jen že, i přes výše zmiňovanou absenci jakýchkoliv soupeřů, je ZPRacer rozhodně hoden vaší pozornosti. A kdo ví, třeba se v některé novější verzi hry setkáme i s těmi protivníky.Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz