Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zwischenzug - šachy trochu jinak

  12:00aktualizováno  6. března 10:45
Ne, nebojte se, nemáme na vás nachystán další simulátor Šachů. Nic podobného nečekejte. V této hře si šachy zahrajete trochu akčněji. Zkusíte si v ní třeba dostat koně na pole M 12. Že je to nemožné? Čtěte dále a uvidíte, že to jde.

Zwischenzug

Platforma: Freeware
Výrobce: Michael A. Meyer

Stáhnout

ZwischenzugŠachy, hra stará snad 1500 let. Původně byla vymyšlena pro pobavení indického vladaře, později se však dostala i do matičky Evropy na stoly, stolky a stolečky slavných imperátorů. Divte se nebo ne, my vám dnes nepřinášíme další modifikovanou simulaci této hry, ale vlastně něco úplně jiného, co se šachům podobá jen zdaleka. Ale přesto vám je Zwischenzug určitě připomene.

Společné mají obě hry to, že celý děj se odehrává na šachovnici a na ní se pohybují šachové figury. Mimo ně se tam však nachází něco, co vzdáleně připomíná pavouka. A to budete vy. Pohybujete se po šachovnici jak se vám zlíbí pomocí kurzorových šipek. Vaším úkolem je dostat všechny ostatní figury úplně mimo šachovnici - ta je mimochodem v každém levelu jiná a někdy dokonce patrová. V prvních asi dvou levelech budou vašimi protivníky obyčejní pěšáci (u nás na Hané se jim říká pišci). ZwischenzugTi se po ploše pohybují vcelku zmateně, někdy zamíří k vám a pokud do vás narazí uberou vám část energie. Pokud zareagujete dřív a použijete svoje kusadla stisknutím pravého tlačítka nebo vystřelíte levým tlačítkem, pak se vám může povést vystřelit figurku mimo herní plochu - a to jest tedy cíl celé hry. Po úspěšné likvidaci všech figur se ještě musíte dostat na speciální plošinu, která bývá umístěna na nějakém hůře přístupném místě. Je vždy viditelně označena zářivým světlem a dostat se na ni vám pomůže klávesa Enter, kterou se skáče. S přibývajícím levelem také přibývají další figury, které už nekonají svůj pohyb po hrací ploše tak "stupidně" jako pěšáci, ale někdy vám dají pěkně zabrat. Třeba takový kůň po ploše nepravidelně skáče a dostat ho z ní je někdy sakra velký oříšek. Myslím, že princip hry jsem vám v rámci možností objasnil dostatečně, ale stejně, dokud hru nezkusíte, tak nepochopíte, protože něco podobného jsem ani já v životě neviděl. A navíc to ještě slovy popsat...no, mrkněte ještě na screenshoty, ať si uděláte obrázek :).

ZwischenzugV menu se nachází několik položek, z nichž za zmínku určitě stojí Controls, kde se vám naskýtá možnost nastavit ovládání. Mimo to je zde možné nastavit rozlišení, protože celá hra běží ve 3D. Hra je vyvedena graficky řekl bych špatně, protože možnosti 3. dimenze jsou nezměrné a promrhat je šedými a tmavozelenými texturami je podle mě hřích. Zvuk a hudba se taky nijak nevytáhly, takže v plusech nám snad zůstává jen originální nápad, který je ovšem pro hráče přitažlivý právě pouze díky své originalitě, protože hry jsou především o hratelnosti a té tu moc nezbylo. Možná je to až moc kruté po vyčerpávající recenzi takhle hru shodit, ale já se pouze snažím být objektivní a přinášet svým čtenářům fakta. V každém případě se ale má zkusit všechno a je na vás, jestli zkusíte právě Zwischenzug.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz