Dragonwave: The Fio Winter story - dráček unesen

  12:00aktualizováno  11:12
Premiéra Fiových dobrodružství je tu! Roztomilý fialový dráček a netrpělivě očekávaná česká hopsačka konečně dorazili. Nač se můžete těšit? Především na hratelnost stylu stařičkého Jazz Jackrabbit!
80

Dragonwave: The Fio Winter story

Platforma: Freeware
Výrobce: Fiolasoft

Stáhnout

DragonwaveDragonwave byl v poslední době na české gamemaker scéně ostře sledovaným projektem. Jistý podíl na tom mělo i dobré jméno Fiolasoftu, které sice nesouvisí s rychlostí jejich práce, kvalita výsledného dílka ale mnohdy stojí za to. A to nám chtěli dokázat i u Dragonwavu, hry, která se mi hned od prvotního ohlášení líbila již z několika důvodů. Za prvé je to jasná inspirace klasikami jako Jazz Jackrabbit (při prohledávání první tajné místnosti jsem se musela jen pousmát:), dále je to především neodolatelný dráček Fio, jež si okamžitě získal mé sympatie.

Dragonwave měl ale hned od počátku smůlu a sice že byl koncipován jako soutěžní hra a jak to tak bývá, ty se potýkají s nedostatkem vývDragonwaveojového času. A to je bohužel výrazně znát i na tomto prototypu, který obsahuje tři levely(ovšem o poměrně slušné délce). Vše je ale neskutečně hodně provázáno příběhem, což nebývá u arkádových her až tak zvykem. Navíc projekt obsahuje zcela kouzelné (i když trochu pomalé) intro s jednoduchou zápletkou – Fio byl unesen! Tím ale dějová linka nekončí a jen v průběhu prvního levelu se dráček zamotá do několika menších příběhových kliček, jež bude muset vyřešit (jako příklad je možné uvést myšku, jež žádá pomoc a třeba také paciny, jež potřebují něco málo od tučňáků).

Jinak se ale hratelnost skládá z neustálého skákání, sbírání sladkých pochutin (ty vám přidávají body), hlídání si pouhých tří životů a lehkých RPG prvků (design levelů je mimochodem výtečný). Ty spočívají v přivlastňování si nových schopností, jako je třeba mrskání ocasem, což je Fiova první metoda, jak se bránit nepřátelům, tučňákům. Na ovládání si budete muset lehce zvyknout a já kupříkladDragonwaveu při prvních dvou pokusech o použití ocasu prostě umřela - to lze ale překonat lehkým tréninkem. Trochu komplikovaný mi místy přišel i dvojitý skok, který jsem občas nemohla správně použít pro dosažení míst, kam jsem před časem vyskočila bez problémů. Dále by se Dragonwave daly vyčíst i po čase trochu otravné tabulky s rozhovory, které by se mohly načítat a mizet trochu rychleji. Jasným číslem jedna co se negativ týče jsou anglické popisky. I oko průměrného českého angličtináře zůstane zděšeno nad školáckými chybami, kterých se pánové z Fiolasoft dopustili. Přitom by stačila krátká revize a opravení jinou osobou. I když si řeknete, že jde o maličkost, přesto dokáže neskutečně zkazit výslednou atmosféru, kterou hra jinak navodila.

Sečteno a podtrženo není jednoduché Dragonwave hodnotit a skutečné bodové ohodnocení současné verze je mezi sedmičkou a osmičkou a vzhledem k tomu, že autoři nakonec stihli dokončit celé tři levely, udělím projektu 8 s tím, že ve skrytu duše doufám v rychlé nahrazení této notně nedodělané verze nějakou vhodnější a hlavně českou, tak jak bylo slíbeno.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz