Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dragonwave: The Fio Winter story - dráček unesen

  12:00aktualizováno  11:12
Premiéra Fiových dobrodružství je tu! Roztomilý fialový dráček a netrpělivě očekávaná česká hopsačka konečně dorazili. Nač se můžete těšit? Především na hratelnost stylu stařičkého Jazz Jackrabbit!
80

Dragonwave: The Fio Winter story

Platforma: Freeware
Výrobce: Fiolasoft

Stáhnout

DragonwaveDragonwave byl v poslední době na české gamemaker scéně ostře sledovaným projektem. Jistý podíl na tom mělo i dobré jméno Fiolasoftu, které sice nesouvisí s rychlostí jejich práce, kvalita výsledného dílka ale mnohdy stojí za to. A to nám chtěli dokázat i u Dragonwavu, hry, která se mi hned od prvotního ohlášení líbila již z několika důvodů. Za prvé je to jasná inspirace klasikami jako Jazz Jackrabbit (při prohledávání první tajné místnosti jsem se musela jen pousmát:), dále je to především neodolatelný dráček Fio, jež si okamžitě získal mé sympatie.

Dragonwave měl ale hned od počátku smůlu a sice že byl koncipován jako soutěžní hra a jak to tak bývá, ty se potýkají s nedostatkem vývDragonwaveojového času. A to je bohužel výrazně znát i na tomto prototypu, který obsahuje tři levely(ovšem o poměrně slušné délce). Vše je ale neskutečně hodně provázáno příběhem, což nebývá u arkádových her až tak zvykem. Navíc projekt obsahuje zcela kouzelné (i když trochu pomalé) intro s jednoduchou zápletkou – Fio byl unesen! Tím ale dějová linka nekončí a jen v průběhu prvního levelu se dráček zamotá do několika menších příběhových kliček, jež bude muset vyřešit (jako příklad je možné uvést myšku, jež žádá pomoc a třeba také paciny, jež potřebují něco málo od tučňáků).

Jinak se ale hratelnost skládá z neustálého skákání, sbírání sladkých pochutin (ty vám přidávají body), hlídání si pouhých tří životů a lehkých RPG prvků (design levelů je mimochodem výtečný). Ty spočívají v přivlastňování si nových schopností, jako je třeba mrskání ocasem, což je Fiova první metoda, jak se bránit nepřátelům, tučňákům. Na ovládání si budete muset lehce zvyknout a já kupříkladDragonwaveu při prvních dvou pokusech o použití ocasu prostě umřela - to lze ale překonat lehkým tréninkem. Trochu komplikovaný mi místy přišel i dvojitý skok, který jsem občas nemohla správně použít pro dosažení míst, kam jsem před časem vyskočila bez problémů. Dále by se Dragonwave daly vyčíst i po čase trochu otravné tabulky s rozhovory, které by se mohly načítat a mizet trochu rychleji. Jasným číslem jedna co se negativ týče jsou anglické popisky. I oko průměrného českého angličtináře zůstane zděšeno nad školáckými chybami, kterých se pánové z Fiolasoft dopustili. Přitom by stačila krátká revize a opravení jinou osobou. I když si řeknete, že jde o maličkost, přesto dokáže neskutečně zkazit výslednou atmosféru, kterou hra jinak navodila.

Sečteno a podtrženo není jednoduché Dragonwave hodnotit a skutečné bodové ohodnocení současné verze je mezi sedmičkou a osmičkou a vzhledem k tomu, že autoři nakonec stihli dokončit celé tři levely, udělím projektu 8 s tím, že ve skrytu duše doufám v rychlé nahrazení této notně nedodělané verze nějakou vhodnější a hlavně českou, tak jak bylo slíbeno.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz