Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exile – útěk z vězeňské planety

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:51
Exile je adventure projekt zajímavý především technicky. Má totiž skvělou grafiku v rozlišení 640x480 a dokonce i 3D animované sekvence. Ani hratelnost ale není vůbec špatná…
70

Exile

Platforma: Freeware
Výrobce: Otropunto Interactive

Stáhnout

ExileTak se zdá, že se nám španělská freeware scéna začíná zkvalitňovat. Měli jsme tu už vynikající sci-fi The Uncertainty Machine, dnes přichází Exile – a adventury Andy's Adventure a Wonderworld, byť staršího data, také nejsou k zahození. To je samozřejmě jen dobře a vítáme to. Exile od týmu Otropunto Interactive (pěkný název, což?) je další z řady adventur vytvořených v programu Adventure Game Studio. Opět jde ale o titul v lecčems výjimečný. Je sice kratší, nabízí ale perfektní grafické zpracování a dokonce 3D animované sekvence. Navíc jeho dohrání je opravdu obtížnou záležitostí – snad proto, že jeho puzzly jsou skutečně realistické a netrpí adventurními klišé postupy.

Ale pěkně od začátku. Příběh Exile se odehrává na povrchu vězeňské planety, příšerného prostředí plného temných a depresivních lesů. Hlavní hrdinkou je jedna ze zde uvězněných dívek. Prostředí sice nenávidí a už na ni pomalu doléhá, přesto je ale akceschopnější než všechny ostatní, Exilea tak když na povrchu planety přistane vesmírná loď, rozhodne se jako jediná, že si tuto šanci opustit svůj exil nenechá ujít. Loď tu sice zastavila pouze pro údržbu – a navíc pokračuje dál jen proto, aby zavezla jiné vězně do ještě horšího vězení, přesto je to ideální a dost možná také jediná příležitost, jak se dostat pryč.

Jenže: loď nepřijímá stopaře – a nepřijala by vlastně ani žádné platícíc pasažéry. Hlídají ji strážkyně s fázery a proklatě bystrýma očima. Jak se tedy dostat dovnitř? To už bude úkolem hráče v samotné hře – a nebude to vůbec jednoduché. Ačkoliv celý Exile spočívá jen v tom dostat se postupně přes dvě strážkyně, je neskutečně obtížný a jeho dohrání dá zabrat i zkušenému adventuristovi. Proč? Protože postupy, které bude nutné využít, naprosto neodpovídají adventure klišé – jsou realistické. Navíc – a to je v tomto případě jen a jen dobře – je nutné některé z nich provést i se správným načasováním – v pravý okamžik se schovat, v pravý okamžik se proplížit za zády, v pravý okamžik využít ostrého nože…Exile

Přesto zůstává krátkost hry problémem. Přeci jen, velikostí není Exile nejmenší a hodiny zábavy skutečně slíbit nemůže. Trochu škoda je, že závěrečné – mimochodem, velmi vtipné – outro již není interaktivní, byť by klidně být mohlo.

Na druhou stranu – technické zpracování je skutečně impresivní. Grafika v samotné hře je v rozlišení 640x480 a všechny postavy, budovy i objekty jsou nakresleny a rozanimovány skutečně bezchybně. Navíc – jak již bylo několikrát zmíněno – hře nechybí 3D intro a několik dalších animací (jízda výtahem apod.), které ji oživují a aspoň trochu vyvolávají dojem, že peníze utracené za telefon při stahování hry nebyly vyjozeny do komína. Hudba je taktéž povedená, to samé lze říci i o zvukových efektech.

Ovládání Exile je jednoduché a přehledné. Svým stylem připomíná Full Throttle či ExileMonkey Island 3 – po kliknutí na objekt pravým tlačítkem se rozevře menu akcí, mezi kterými je sebrání, použití, mluvení, otevírání, ale třeba i flirtování (i když tady nechápu důvod – flirtování je totiž ve hře k naprosté nepotřebě). Klávesou Escape se vyvolává přehledné menu save/load a nejrůznější options.

Exile je příjemně neotřelá, technicky dokonalá adventura s dobrým příběhem a propracovanými puzzly. Na druhou stranu, je vzhledem ke své slušné velikosti trochu krátká, takže modemisté a majitelé slabších připojení by si měli její stažení vážně promyslet.

P.S.: Návod tentokrát asi bude potřebovat každý, proto je k mání zde


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz