Gaea Fallen - cesta do zahrady věčnosti

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:59
Zvláštní hra se zvláštní atmosférou, zvláštní hratelnosti i zvláštním technickým zpracováním – to je adventura Gaea Fallen od týmu Amaranth. Nezdá se, ale má své skryté kouzlo…
60

Gaea Fallen

Platforma: Freeware
Výrobce: Amaranths Grove

Stáhnout

Gaea Fallen Na Plných hrách jsme vám v posledních měsících nabídli velké množství opravdu výjimečných freeware adventur – VGA remakem King’s Questu 2 počínaje, parádní sci-fi The Uncertainty Machine rozhodně nekonče. Gaea Fallen ale i mezi těmito parádními tituly vyniká. Ne snad zpracováním, ne snad hratelností – ale atmosférou, která je zvláštní, podivná, ale zatraceně chytlavá.

Hlavní hrdinkou Gaea Fallen je dívka jménem Eva. Už to něco symbolizuje, ale na první pohled by do ní nikdo neřekl, že byla vyvolena k tomu, aby našla zahradu věčnosti a zasadila tam čtyři semena strážců světa a zpacifikovala tak strom smrti, který vypudil všechny ostatní a zapustil své kořeny po celé ploše zahrady. Kdyby se mu ale podařilo prorůst až do srdce světa, veškerý život by zanikl a zbyla by jen zpustošená země.

Eva se tak vydává na strastiplnou cestu za Lamií, Gaea Fallen Fénixem a dalšími strážci jednotlivých semen. Jejich získání rozhodně nebude procházkou růžovým sadem – Lamii stačí důkaz Eviny moudrosti, Vivia už ale bude požadovat hmatatelnější důkaz schopností zachránkyně světa. Dostat se k Fénixovi bude o to těžší, že byl uvězněn ve své dimenzi plamenem smrti, který se zhmotnil na oltáři, i s tím si ale Eva poradí, stejně jako s prokletou jehlou na kolovrátku sester Milosrdenství, Lásky a Krásy.

Komu z předchozích řádek připadá, že je příběh více než podivný, má pravdu. Po pravdě řečeno, pochopit ho a zoerientovat se ve hře není vůbec jednoduché. Stojí to ale za to, protože atmosféra Gaey Fallen, navozovaná jak grafikou, tak i hudbou a dialogy, je opravdu epická a v rámci freeware her výjimečná.

Hraní jinak sestává z klasických adventure prvků – sbírání předmětů (bohužel vzhledem k dosti rozmazané grafice často není možné klíčové malé předměty Gaea Fallen najít a hra se zvrhává v neblaze proslulý pixel-hunting), nepříliš rozvětvené dialogy, řešení logických hádanek a mixování jednotlivých předmětů v kouzelné nápoje a různé další legrácky. Hra je poměrně obtížná – ne snad v tom, že by puzzly byly nelogické, ale v tom, že je snadné něco přehlédnout a opomenout. Klíčů je málo a navíc – k vyřešení je mnohdy potřeba listovat knihami v knihovně, kde je spousta informací jaksi navíc. Hra je také poměrně rozsáhlá, což dohromady s vysokou obtížností dává několik hodin hrací doby, což je na freeware projekt velice slušné.

Grafické zpracování je – mírně řečeno – rozporuplné. Ano, je pěkné, že běží v rozlišení 640x400, ale jednotlivá pozadí a objekty připomínají spíše nepříliš vydařené pokusy o uměleckost z příšernosti jménem Novo Mestro. Objekty vypadají, jako by je někdo nakreslil v rozlišení o řád nižším a pak v nějakém kreslícím programu roztáhl. Ano, některá pozadí se povedla, je jich ale oproti těm nepřehledným a ošklivým minimum. Postavy jsou také nakresleny dosti vágně a jejich animace jsou slabé, takže celkově se grafika řadí k nejslabším prvkům hry. Zato hudba je skutečně perfektní. Gaea Fallen Je fakt, že se začne brzy opakovat, ale přesto si ji jen těžko někdo dokáže znelíbit. Tady naopak Gaea Fallen získává body navíc.

Gaea Fallen má některé docela výrazné chyby. Grafika skutečně není nejlepší, postavy se pohybují pomalu a obrazovky se dlouho nahrávají – a hledání jehly v kupce sena (eufemismus pro pixel-hunting) si hráči užijí až do sytosti (spíše hodně přes sytost). Přesto tomu, kdo nedá jen na technickou stránku věci a odhodlá se ke stažení takřka devíti megabajtů instalačního souboru hry, bude mít co nabídnout. Nebo za těch pár korun nevšední herní zážitek nestojí?

P.S.: Kdo by zakysl (a že se tak na 99% určitě stane), může juknout do našeho návodu.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

V Coffee Talk jste zároveň přítelem, psychiatrem i baristou

Coffee Tak

Lidé se u dobré kávy otevírají stejně jako na gauči psychologa. V Coffee Talk stačí jen naslouchat a sem tam zapnout...

Krásný retro Nightkeep si můžete zahrát i v češtině

Nightkeep

Třebaže jen jako hra s předběžným přístupem, Nightkeep se ukazuje v tom nejlepším světle. Je to krásná akční hra na...

Najdete na iDNES.cz