Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr v rukou českých týmů - hitovky i propadáky

  12:00aktualizováno  20. září 4:37
Ambiciózní český programovací nástroj Petr ukazuje, že kvalitní prostředí mnohdy pro ucházející hru nestačí. I přesto už v něm tvůrci zúročili nemálo dobrých nápadů. Těm nejlepším i těm, kterým se jejich počáteční nadšení nepodařilo patřičně zhodnotit, patří tento článek.

Petr Ačkoli používat profesionální programovací software k tvorbě her je činnost jistě bohulibá a povznášející, nemalá popularita, jíž se těší uživatelsky přátelštější programovacích "nástroje" typu Game Makeru (jak jsme už ukázali v nedávném článku), dokazuje, že popustit uzdu fantazii dnes mohou i lidé, kterým složité zdrojové kódy a programovací jazyky absolutně nic neříkají.Na druhou stranu, abych se hned v úvodu nedostal do křížku s profíky, jimž se podařilo svou práci v Petrovi dokonce zpeněžit, musím jedním dechem dodat, že i ony poněkud infantilně vypadající "klikni a vytvoř svou hru" programy jako právě Petr dokážou v těch správných rukách v počítačí rozehrát opravdovou magii.

Pokud svou cestu za poznáním míst, kde Petr zanechal své nesmazatelné otisky, zahájíme na domovských stránkách celého projektu, jen těžko nám utkví v paměti na dobu delší než několik vteřin. Prezentace snad už nemůže být méně nápaditá a unylá - vydavatel zřejmě předpokládá, že zájemci o zakoupení jeho software se ozvou sami od sebe, popřípadě (a za tuto možnost je výjimečně chválím) si stáhnout Lite verzi do nebes vychvalovaného produktu zdarma a nechají se okouzlit na vlastní kůži. Já jsem tuto možnost samozřejmě nezavrhl, přednost jsem však dal alternativnímu řešení - podívat se Petrovi na zoubek takříkajíc z venčí.

Portfolio PAL Games

Fight Arena
Válka o planetu Zemi
Red Dwarf
Becher Structure
Becheráček
X-Pong 3D
Bomb Blast 3D
Space Menace

Petr Altman: "Petr není jen pro děti"
Homepage: palgames.wz.cz
Petr Na mušku se mi jako první dostala solidně vypadající střílečka Space Menace od PAL Games, což je freewarovka, která se od nás svého času dočkala spršky superlativů a která mimochodem ukazuje, že Petr trpí podobnými neduhy jako řada jeho "bratříčku" z branže. Ač totiž umožňuje vámi vytvářený produkt ošperkovat okouzlující grafikou, po stránce "programátorské" nedosahuje kvalit profesionálního vývojářského software. Konkrétně u Space Menace to hráči schytali nehezky vysokými hardwarovými nároky. Petr Altman, který pod hlavičkou PAL Games, tvoří nejen pro freewarovou oblast, ale i profesionálně, si přesto Petra nemůže vynachválit. Není divu - jeho hry posbíraly v řadě soutěží nesčetné množství ocenění. Přesto je mu vlastní spíše skromnost: "Není to zásluhou mého umu, ale nástrojem, který umožňuje rychlé, efektivní a bezchybné programování," tvrdí Petr (živý) o Petrovi (nástroji). Dovolím si jeho slova doplnit svým poznatkem - ani kvalitní nástroj jako je Petr vám hru nevytvoří sám od sebe, což je zřejmě důvodem, proč se to na netu freewarovkami podobnými těm od PAL Games příliš nehemží.

Portfolio Nextcorp Teamu

Zápalky
Hádání
Psaní
Myšmetr
Hádej - hádej
Satisfaction
Hadi
Planeta-X
Sentinels

Martin Mikloš: "Dělám jen to, na co mám"
Homepage: nextcorp.borec.cz
Petr Martin tvořící pod hlavičkou Nextcorp team je zářným příkladem těch několika málo autorů, kteří se PAL Games mohou rovnat. Od roku 2002 své fanoušky pravidelně obšťastňuje novými hrami či utilitkami a ani teď nespí na vavřínech. V říjnu tohoto roku by měl dokončit počítačovou adaptaci stolní hry Dostihy. A protože Martin je velký fanoušek multiplayeru,při převodu do elektronické podoby snad žádné vážné zranění neutrpí ani "dostihácká" atmosféra. Jisté preventivní obavy jsou ostatně na místě - Nextcorp team má dosud na kontě již dvě plnohodnotné freewarovky, obě nicméně představují čistokrevné zástupce akčního proudu. Obě hry - akční Sentinels, kteří vznikli na popud bleskové soutěže v programování a kteří svou hratelnost proměnili ve vítězství právě v oné soutěží, i 3D akci Planeta-X - jsme u nás podobně jako Space Menace bezostyšně vychválili :).

Portfolio Kossaie

Datová vzpoura
Labyrint 1.0
Číšník

Kossai: "Nošení jídla je zábava, fakt"
Homepage: gemtree.chytrak.cz
Petr Zajímavý je ale určitě i pohled na to, jak se dá s potenciálem Petra naložit, takříkajíc z druhé strany. O člověku s přezdívkou Kossai, který na mě působí poněkud rozpačitým dojmem, bych si snad nemohl dovolit tvrdit, že v Petrovi "tvoří" - tedy pokud bych si chtěl zachovat čisté svědomí. Z portfolia jeho dokončených projektů jsem poctivě vyzkoušel jeden vedle druhého a musím se při vší poctivosti přiznat, že ač se nepokládám za mentálně retardovaného, důmyslně skrytou logiku hry Číšník jsem nepochopil. Nebo (a zdráhám se to vyslovit) je tahle grafická hrůza opravdu tak špatná a "stupidní" jak vypadá. Kdo ví. Soudě podle faktu, že jsme Číšníka na Plných hrách nerecenzovali, bych spíš sázel na onu druhou možnost.

Gemtree Software na PH

Autodrom
Sahara
Titanus
Kóta 236
Mravenci

Gemtree Software a jejich kouzla
Homepage: gemtree.cz
Petr Zajímavá kouzla provádí se svým vlastním produktem v domovské stáji Petra tým Gemtree, což je ostatně logické - kdo jiný zná své dítě lépe než jeho vlastní rodiče? Z mně neznámých důvodů je však jejich internetová homepage nesmyslně zmatená a zájemce o stažení některé z her, které snad nemají ani pořádnou prezentaci, je odkázán k návštěvě jiných stránek, jež tuto potřebnou funkci suplují. Zodpovědného úkolu se v tomto případě ujal Honza Machala, neboli Petr X (nevím, zda si tak i říká, nicméně jeho stránky se tak jmenují :). V kategorii download na jeho homepage naleznete prakticky všechny kvalitnější výtvory pocházející jak jinak než z Petra. Zaujme především autodráhová adaptace Turbo cars, u níž se dosytosti "vyblbnete" jak sami tak v tandemu s někým dalším.

Doporučené odkazy

Gemtree
Stránky o hrách v Petru
Kossai web
Nextcorp Software
PAL Games

Petr O Petrovi by se daly napsat ještě stovky řádek textu, nemluvě o všech skvělých hrách, které jsem v tomto skromném souhrnu vynechal, a jejichž grafické zpracování a ruku v ruce i hratelnost hravě překonají téměř vše, co lze v žánru freewarovek očekávat. Patříte-li k těm, jejichž zvědavost hravě ukojí i onen odrazový můstek, který jsem tímto článkem načrtl, držím pěsti, ať se vám průlet doporučenými webovými stránkami stane příjemně stráveným večerem :).
Autor:


Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz