Quadrax - slovenská logická gameska

  12:01aktualizováno  29. března 2003 12:20
Vzpomínáte si ještě na legendárního Quadraxe? Pokud ne, tak vězte, že se jedná o klasickou logickou hru patřící mezi to nejlepší, co kdy české a slovenské ručičky vyrobily. A právě od této chvíle se jedná taktéž o jednu z již mnoha plných her, které si máte možnost z BonusWebu stáhnout úplně zadarmo... Tak na co ještě čekáte? Vzhůru do downloadování!

Quadrax

Platforma:

Stáhnout
Quadrax

Spousta nebezpečí a nástrah čeká na hrdiny Mika a Alexe v záhadném chrámu Slunce, kam se vydali osvobodit své dva již čtyři roky pohřešované bratry. Bez cizí pomoci to ale nikdy nedokážou. Proto máte jejich osud v rukou právě vy. Nesmíte je zklamat!

Myslím, že slovenskou hru Quadrax ani není třeba nijak blíže představovat. Pro ty, co snad tuto herní legendu neznají, jen připomenu, že se jedná o klasickou logickou hru, kterou lze bez jakýchkoliv pochybností považovat za jednu z nejkvalitnějších domácích projektů. Je mi proto velkým potěšením vám nyní oznámit, že je to právě BonusWeb, který vám díky laskavosti společností Cauldron (výrobce) a Riki (distributor) přináší zdarma ke stažení její plnou verzi. Nažhavte si proto nejen svoje mašinky, ale i mozkové závity, protože nejlepší tuzemská logická hra právě přichází!

Quadrax byl prvním PC titulem slovenské vývojářské firmy Cauldron, která později stvořila neméně kvalitní strategii Spellcros a nyní pracuje na hře Battle Isle 4 pro německé BlueByte. Quadrax Tu skutečnost, že se Cauldronu podařilo z Quadraxu udělat opravdu kvalitní produkt, dokumentují více než pochvalná hodnocení v herních časopisech - Score 8/10, slovenský RIKI 83% a legendární Excalibur hru ocenil dokonce číslicí 90 %. Quadrax se na dlouhou dobu stal jednoznačně nejlepší česko-slovenskou hrou, která se jako vůbec první dostala i za hranice našeho a Slovenského státu.

Quadrax patří do kategorie klasických logických her, jako jsou například Humans nebo nezapomenutelní Lemmingové. Ovládáte dvě malé postavičky - bratry Alexe (modrý) a Mika (červený), se kterými se musíte v každém herním levelu dostat ze startovní pozice na cílovou plošinku. Jak již sami jistě tušíte, tento úkol nebude zase až tak jednoduchý jak by se mohlo na první pohled zdát. V cestě vám totiž bude stát hromada složitých překážek, které budete mnohdy překonávat s vypětím všech psychických sil. Jsem si jist, že s množstvím posuvných balvanů si ještě hravě poradíte, ale počkejte až vám zamotá hlavu třeba kombinace různých páček ovládajících pohyblivé plošinky, výtahy nebo teleporty... to se vám teprve začne kouřit z hlavy! Při procházení všech levelů hry se nevyhnete ani vzájemné spolupráci mezi oběma hrdiny a to i přesto, Quadrax že mají oba dva naprosto stejné schopnosti a dovednosti. Velmi často se totiž s jednou postavičkou dostanete do nesnází (čímž bývá obvykle místo, odkud se sama nedostane) a za dané situace nezbývá nic jiného, než se jí vydat s druhou postavičkou na pomoc. Problém ale nastane, když uvíznete s oběma postavičkami najednou... v tom případě budete muset celý level restartovat. Prostě a jednoduše - vším tím jsem chtěl říct, že se u Quadraxu pěkně zapotíte. Obtížnost navíc postupně graduje, takže zatímco prvních deset levelů zvládnete za půl hodinky, tak u zbylých vytuhnete na několik týdnů - to vám garantuju. A teď pozor! Těch levelů je zde bez jednoho celkem 100! To je pálka, co říkáte?

A aby toho nebylo málo, Quadrax je jakožto logická hra zcela netradičně postaven na velmi silném a zajímavém příběhu. Dvě již zmíněné hlavní postavičky Alex a Mike se vydávají po stopách svých ztracených bratrů Nicka a Holdena. Ti zmizeli přesně před čtyřmi lety, kdy se vydali pátrat po záhadném chrámu Slunce, který se vynořuje z hlubin Africké pouště pravidelně v každém přestupném roce (takže vlastně i letos). Kroky našich dvou hrdinů tedy povedou až na dalekou pustou Saharu, Quadrax kde po dlouhých dnech pátrání narazí na ohromnou majestátnou budovu, jejíž vrchol se ztrácí až někde vysoko v oblacích. A co se bude dít uvnitř, to už záleží jen a jen na vás. Tohle vše se dozvíte již v samotném intru - tím ale příběh a jeho vyprávění zdaleka nekončí! Hra bude v určitých stádiích ještě několikrát přerušena krátkými animacemi a textem, jež vás budou informovat jak Mikovo a Alexovo pátrání pokračuje. Příběh se tímto stává dalším z několika hnacích motorů, které vás donutí se nevzdát a pokračovat stále dál a dál...

Quadrax vás nezklame ani po vizuální stránce a to i přesto, že se jedná o téměř pět let starou hru. I když celá grafika běží pouze ve VGA (320x200 bodů) a využívá jen 256 barev, vypadá nadmíru dobře a spolu s promyšleným designem úrovní vytváří komplexní celek, který vám nedovolí jen tak se od této hry odpoutat. Navíc se prostředí hry zhruba po každých deseti levelech od základu mění, takže navštívíte například podzemní kobky, přetechnizovaný svět, ledové pláně, poušť a dokonce i samotné peklo. K tomu všemu vám ještě hraje ponurá a tajemná hudba, takže o hutnou herní atmosféru budete mít postaráno.

Quadrax

Ani ovládání obou postaviček vám jistě nebude činit jakékoliv potíže. Můžete si vybrat mezi klávesnicí nebo joystickem, přičemž na klávesnici si vystačíte se čtyřmi šipkami a klávesami CTRL (což je aktivační klávesa, se kterou například pohybujete páčkami) a ALT (kterou se přepínáte mezi oběma postavami, přičemž právě aktivní postavě bude blikat barevné srdíčko v dolní části obrazovky). Quadraxe můžete hrát i ve dvou lidech na jednom počítači, kdy každý z vás bude ovládat jednu postavu a budete řešit zapeklité levely společně. Ve hře neexistuje žádné ukládání pozice nebo něco podobného, nicméně nemusíte mít strach, že byste při dalším spouštění hry museli všechny vyřešené levely znova zdlouhavě procházet. Po každém zdolaném levelu vám totiž hra prozradí heslo, díky kterému se do dané úrovně kdykoliv dostanete. Přitom hesla všech prošlých levelů se zapisují do přehledné tabulky v textovém souboru na disk, takže si je nebudete muset pamatovat ani sami zapisovat. A nečekejte nyní ode mne, že vám tyhle hesla prozradím... jen si pěkně namáhejte svoji hlavinku a nesnažte se při hraní cheatovat, jinak by vás to přece ani nemohlo bavit, že ano?

Quadrax

Hardwarová nenáročnost je další z mnoha neocenitelných kladů hry, jež vám umožní Quadraxe hrát i na pomalých počítačích v zaměstnání nebo ve škole. Dobrou zprávou je i to, že i přes své nezanedbatelné stáří Quadrax podporuje SoundBlaster 16 a Gravis Ultrasound, takže se můžete těšit na poměrně kvalitní zvukovou kulisu. Hru byste měli bez větších problému rozchodit i pod MS Windows 95/98, přesto bych vám raději doporučoval přednostně využívat operačního systému MS DOS, pod kterým hra byla původně naprogramovaná. Nezapomeňte ale prosím na to, že ke spuštění budete potřebovat minimálně 550 KB základní (konvenční) paměti, čehož lze dosáhnou například paměťovým manažerem EMM386.

Takže hurá do toho! O Quadraxu již víte vše potřebné a nic vám nebrání se do těch 99 složitých levelů pustit s plnou vervou a nasazením. Za redakci BonusWebu vám při pařbě Quadraxu přeji kupu zábavy a zakysnete-li, nebo budete-li se chtít o své zážitky ze hry podělit s ostatními, navštivte příslušnou diskusi na našich auditoriích.

Autor:

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Najdete na iDNES.cz