Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quest for Glory 4 ½ - opravdovým hrdinou

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:37
Leckdo by si možná myslel, že dohráním Quest for Glory 4 se z něj stal opravdový hrdina. Ale to ještě nevěděl, co se v mezeře mezi čtvrtým a pátým dílem série stalo ve městě Spielberg…
80

Quest for Glory 4 1/2: So You Thought You Were A Hero?

Platforma: Freeware

Stáhnout

Quest for Glory 4 1/2Fanouškovská pokračování a mezidíly slavných sérií v poslední době na Plných hrách frčí. Protože jde většinou o s láskou vytvořené, propracované a i díky kvalitě původních her velice zábavné tituly, není vcelku důvodu je čtenářům nenabídnout – a tak se dnes po bok King’s Quest 2: Romancing the Stones, The New Adventures of Zak McKracken či Night of a Hermit řadí neméně rozsáhlý a neméně skvělý Quest for Glory 4 ½.

Quest for Glory 4 ½ na první pohled trochu zklame – či naopak potěší, záleží to na morálních zásadách jedince. Veškerá grafika je totiž vykradená z Quest for Glory 1, 3 a 4, jen čas od času probleskne trocha vlastní práce, která je bohužel většinou o dost horší než původní artworky. Na druhou stranu, kdo se smíří s faktem, že se jedná o ukradené sprity, bude muset nutně kreslenou grafiku v rozlišení 320x200 obdivovat. Pozadí jsou neuvěřitelně detalní a s láskou kreslená, takže obrazovek, kdy se bude samým úžasem tajit dech, je opravdu nemálo. Quest for Glory 4 1/2

Ale už k tomu nejdůležitějšímu. Jaký že příběh tvůrci mezi čtvrtý a pátý díl série vpasovali? Hrdina (bezejmenný, protože jméno mu musí přiřadit sám hráč) se vrací do města Spielberg, které zachraňoval v předchozích dílech série. Bohužel, zdejší prostředí opět nepatří k nejpříjemnějším. Hospodu ovládla mafie, která ve spolupráci se zlým novým baronem zavraždila šerifa a uvěznila nevinného řezníka. Navíc právoplatná dědička baronství byla unesena a je vězněna v ledových jeskyních pod ochranou strašlivého démona. Nic příjemného zde na hrdinu nečeká – přesto musí dokázat, že ti, kdo ho na začátku označují za diletanta, který nedokáže práci dovést do konce, nemají pravdu, a že si poradí skutečně se vším.

Rozsah hry je obrovský, čemuž napovídá i maximální možná počet získatelných bodů, který není 500, ale ještě o trochu více (na diskusních fórech se objevují jedinci, kteří získali bůhvíkde bodů 523…). Quest for Glory 4 1/2Lze už srovnávat s megalomanským King’s Questem 2 – a to je obdivuhodné vzhledem k tomu, že narozdíl od Tierry si autoři Quest for Glory 4 1/2 museli příběh a design udělat sami. Hráče čeká nepřeberné množství úkolů, od záchrany nevinných stvoření jako víl, prehistorických ještěrů, či malých, chlupatých, zelených krtků, až po méně ušlechtilé děvkaření a samozřejmě globální úkoly, které byly nastíněny v předchozím odstavci.

Quest for Glory 4.5 nabízí velké množství lokací, tady bych si troufl tvrdit že King’s Quest II ještě překonává. Scházejí se tu staří známí – baba Jaga, čaroděj Erasmus a další, o kterých už raději mluvit nebudu. I postav je dostatečné množství, což zaručuje pořádně dlouhou dobu strávenou jejich prokecáváním. Dabing hra docela logicky neobsahuje, zato ale hudba je vynikající.

Nejlepší na všem je ale atmosféra a hratelnost. Quest for Glory 4 1/2Autorům se podařilo dokonale napodobit původní Quest for Glory a hráč si tak může vybrat ze tří postav (bojovník, kouzelník, zloděj) a zlepšovat jim dovednosti a schopnosti. Ve hře se i bojuje pomocí jednoduchého klikacího interfacu, hrají roli peníze, je nutné kupovat si zásoby jídla a léčivých lektvarů – což je úžasné obohacení, na které zatím herní vývojáři snad až na Jindřicha Rohlíka a jeho Brány Skeldalu 2 nepochopitelně zapomínali. Puzzly jsou rozvětvené a není nutné je plnit v nějakém striktním pořadí, navíc je jich tu mnoho i nepovinných, které jen přidají body do závěrečného hodnocení a trochu zlepší hráčův dobrý pocit z dobře vykonané práce.

Recenze se zatím nesla v jásavém duchu – ale je těžké nepodlehnout. Série Quest for Glory patří k těm nejlepších adventurním sériím všech dob a může v pohodě konkurovat takovým klasikám, jako je Monkey Island či Indiana Jones and the Fate of Atlantis. A když se povede hra, která je v podstatě rovnocenným partnerem prvním čtyřem dílům série, ale dá se stáhnout z internetu zdarma – nenacházím jednoduše slov. Quest for Glory 4 1/2 je stejně jako Zak McKracken 2 i King’s Quest 2 VGA pro adventuristy naprostou povinností.

P.S.: I tentokrát na Plných hrách vychází spolu s recenzí i návod


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 83 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz