Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sammy Suricate - ještěrka má trable

  12:00aktualizováno  11:39
Jak už sám podtitulek napovídá, hlavní postavou téhle trojrozměrné plošinovky je ještěr Sammy, který se nějakým záhadným způsobem dostal do pěkných trablů. A vaším úkolem je, jak jinak, Sammymu z téhle šlamastyky pomoct.

Sammy Suricate

Platforma: Freeware
Výrobce: Suricate Software

Stáhnout

Sammy Suricate

Opravdu hratelných freewarových arkád či akčních her je poslední dobou na trhu jako šafránu, přestože nám je tvůrci chrlí doslova jak na běžícím pásu. Ačkoliv většina pravověrných počítačových pařanů nemá příliš v lásce graficky dokonalé, ale hratelnostně mizerné hry, herní trh začíná pomalu, ale jistě zaplavovat vlna Pokémon maniaků a podobných dětiček školou povinných, které nepotěší pořádná vytuhlá adventura, ale oku lahodící FPS či trojrozměrná plošinovka. Doufejme, že se tyto hry (tedy hry postrádající jakoukoliv hratelnost, ne hry dobře graficky zpracované) z pécéčkového trhu časem přesunou na konzole, a pojďme si představit jednu freewarovku, která dost dobře nejde zařadit ani do jedné ze jmenovaných skupin her, nicméně její námět a provedení ji předurčují hlavně na zabavení školou povinných ratolestí.

Sammy Suricate je tak trošku ujetý název pro pěknou, akcelerovanou, akční 3D plošinovku s jakýmsi ještěrem (přesněji surikatou, což je africká cibetkovitá šelma) v hlavní roli, jehož jméno je čistě náhodou Sammy. Tvůrcům už nezbyly síly na vymýšlení nějakého namakaného příběhu, takže se musíme spokojit s tvrzením, že Sammy se ocitl v bryndě a naším úkolem je ho z ní takříkajíc "vysekat". Naneštěstí to bude úkol nadmíru těžký. Naši pravidelní čtenáři již určitě četli mou recenzi na PLOiNG, což je hra od stejných tvůrců, takže jistě ví, o čem mluvím. Ačkoliv většina hráčů Sammy Suricate(včetně mé maličkosti) pokládá freewarovky za oddechovou záležitost na pár hodinek, při několikátém neúspěšném pokusu o zdolání jedné z mnoha epizod hry, jsem zlostí téměř zrudl a můj zrak spočinul na klávesnici, která se málem stala cílem mého zákeřného útoku (berte s rezervou :-)).

Hlavní menu hry vám nabízí krom záložky Options tři typy levelů. Prvním typem jsou tzv. Learning levels, jejichž prioritním úkolem je naučit vás hru ovládat a seznámit vás se všemi záludnostmi, které vás při jejím hraní čekají. Přestože většinu z nich hravě zvládnete za méně než několik desítek sekund, posledních pár úrovní vám dá dozajista pořádně zabrat. Po splnění všech learning levelů jste připraveni nechat se unášet dalšími dvěma typy levelů - Jump'n'Run and Think'n'Run. Rozdíly mezi nimi jsou sice téměř zanedbatelné, nicméně ty první jsou mnohem více akčně laděné, musíte utíkat a skákat, uhýbat před zákeřnými útoky nepřátelských lvů či štírů (aspoň doufám, že jsem to tipl správně, biologie není zrovna mou silnou stránkou), a tak jako ve všech levelech, sbírat po cestě co nejvíc bílých "diamantů", které vám otevírají východ z úrovně. Naopak Think'n'Run levely kladou, jak název napovídá, větší důraz na zapojení vaší šedé kůry mozkové, neboli laicky řečeno - myšlení :-). Musíte Sammy Suricatesebrat správný barevný krystal, který slouží jako klíč k automatickým dveřím (nebo spíš vratům), ten potom vyměnit za další k jiným dveřím atd. Tvůrci navíc do hry přidali plošiny na způsob teleportu, které vás okamžitě přesouvají napříč lokací.

Ke grafickému zpracování nemám výtek, hra je poměrně plynulá i v rozlišení 1024x768 i na mém archaickém Voodoo2, snad jen barev mohli tvůrci použít trochu méně a hlavně střídmějších, protože máte při hraní pocit, že sledujete znělku nějakého pořadu jedné z českých televizních stanic. Bohužel asi po pár minutách hry zjistíte, že grafické zpracování je sice nádherné, nicméně hratelnost se už zřejmě do 22 MB instalace tvůrcům nevešla, takže se u Sammy Suricate nakonec budou bavit opravdu jen vaše ratolesti či mladší sourozenci. Hra obsahuje několik desítek různých lokací (a to nejen rozmístěním předmětů, ale kompletním prostředím), přičemž další si můžete stáhnout ze stránek tvůrců, příp. si za mrzký peníz hru zaregistrovat.

Autor:Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

Další z rubriky

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Najdete na iDNES.cz