Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta 2 - pokračování českého SimCity (první dojmy)

  12:00aktualizováno  12:20
Starosta 2 je připravované pokračování české budovatelské strategie ve stylu SimCity, ve kterém v roli starosty vládnete pevnou rukou malému městu a vedete jeho občany k blahobytu (nebo naopak :-).

STAROSTA 2
Autor: PeToM
Vyjde: ?/2004
homepage

Starosta 2Český vývojářský tým PeToM má doposud na svém kontě dvě hry. Prvním vydaným projektem byla oddechová střílečka Louka, ve které jste ve stylu Moorhuhn sestřelovali balónky a další předměty. S druhým počinem Starosta jste se mohli poprvé seznámit o letošních prázdninách. Od té doby se hra dočkala několika nových verzí, zatím poslední je 1.06. Autoři však již dokončují druhé pokračování a my se mu teď podíváme na zoubek. Co se tedy změnilo od posledního vydání? Jaké novinky vás v simulaci života města ve stylu SimCity čekají?

Starosta spadá do žánru budovatelských strategií, kterých mezi freewarovkami není mnoho, a ty české jsou ještě vzácnější. Fungující a zábavná simulace v sobě musí skloubit několik faktorů, aby hráč měl pocit, že jeho velení městu pomohlo (či naopak) a hra nesklouzla ve stereotyp a obyčejné plácání budov na plochu. Stavba budov a energetických sítí vám musí zajistit zisk, který investujete do zvyšování životní úrovně obyvatel. Stejně jako všechny hry PeToMu, i Starosta 2 byl naprogramován v GameMakeru. Autoři však - stejně jako u první verze - z programu vyždímali spoustu pozitivního. Od první verze je nejviditelnější (tedy spíš nejslyšitelnější) změnou hudba. Sice nejde o nic světoborného, ale i tak se člověku staví mnohem lépe, když mu někdo udává rytmus :-) Pozitivní je, že se nijak výrazně nezvětšila velikost hry. Starosta 2 běží nově v celoobrazovkovém módu, což ocení všichni majitelé větších obrazovek. K dispozice je větší herní plocha, takže v časově neomezeném módu můžete městečko lépe organizačně Starosta 2postavit. Nově zvolené pozadí je kontrastnější a budovy z něj lépe vyniknou. Velkých úprav se dočkalo menu, budovy byly sjednoceny pod jednu ikonu, ke stavbě energetických sítí se nově přistupuje také z jedné ikony. Poslední verze Starosty 1 přinesla novinku v podobě úpravy výše daní. Ta se spolu s dalšími statistikami přemístila přímo do ovládacího panelu (kam přibyl i důležitý údaj o popularitě). Sázení stromů v prvním pokračování bylo spíše zpestřením, nyní má stejnou váhu jako budovy a sítě. Sázet  můžete několik druhů listnatých a jehličnatých lesů. Ve druhé verzi samozřejmě v nabídce najdete nové stavby a sítě (např. koupaliště a telefon).

 

Z druhého pokračování je cítit posun k ještě snadnějšímu ovládání, které je pro strategie charakteristické. Patří k nim třebaStarosta 2 opakovaná stavba jedné budovy, takže již nemusíte při umísťování několika domků opakovaně klikat na zvolenou stavbu. Větší realitě simulace vedení města jistě přispěly i položky "ukrást peníze" nebo "spáchat sebevraždu", která je alternativním ukončením hry. O chodu města vás také mnohem častěji informují hlášky o státních dotacích nebo rozmarech ředitele školy na koupi nových počítačů. A právě to dělá druhé pokračování Starosty zajímavějším. Po páté hlášce si totiž uvědomíte, že starosta již musí mít lepší vybavení než celé SiliconValley dohromady a začnete mu i za cenu nižší popularity škrtit výdaje. Hra je v současnosti hotova asi z 90 % a probíhá její druhý betatesting. Vývoj jde docela rychle a světlo světa by měla spatřit v dohledné době. Pokud budou autoři pracovat stejně intenzivně i do budoucna, stane se ze současného Starosty rovnou Primátor. Již teď patří mezi hrami vytvořenými v Gamemakeru do kategorie "výborné".

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...Najdete na iDNES.cz