Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Journey Home - trnitá cesta domů

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:09
Tak trochu zvláštní hrdina Derek Strange zažívá v další dlouhé a kvalitní freeware adventuře nevídaná dobrodružství. Podaří se mu uniknout z cely dvě hodiny před nespravedlivou popravou?
50

The Journey Home

Platforma: Freeware
Výrobce: Screen 7 Entertainment

Stáhnout

The Journey HomeDerek Strange neměl toho dne opravdu štěstí. Nejenže se mu nevydařila jeho plánovaná akce, ale ještě ke všemu ho kouzlem unesl jakýsi šílený vojevůdce bažící po světovládě. Bohužel, Derek nebyl zrovna tím, koho chtěl magicky přivolat – označil ho ovšem za špeha a nechal ho na pár hodin před popravou zavřít do cely v nejvyšší věži svého hradu. To by rozzuřilo i většího kliďase – Derek ale bude muset zachovat alespoň minimálně chladnou hlavu, aby si poradil se sice hodným, ale neústupným strážným, našel cestu ven a přes přístaviště, město a velkou nákladní loď se dostal z dosahu strašlivého Galana.

Příběh The Journey Home, která není ničím jiným, nežli další kvalitní a poměrně rozsáhlou freeware adventurou, vyrobenou v programu Adventure Game Studio, možná není dvakrát originální, naštěstí ale prvky klasického schématu záchrany světa v něm probleskují jen lehce a nejdůležitější je spasení života osoby hlavního hrdiny. V průběhu hry nečeká hráče mnoho překvapení, nicméně i tak lze příběh brát spíše za mírné plus.

The Journey Home se odehrává v širokém spektru lokací. Nejprve se Derek bude muset dostat ven z několika pater hradního vězení, kde se samozřejmě vyskytují neoblomné stráže, proti nimž nezbude než využít omamných a hypnotických účinků jedné pěkné kytičky. The Journey HomePozději se Derek podívá na pláž, podnikne plavbu na malé bárce směrem k nejbližšímu obydlenému ostrovu a zde se pokusí získat důvěru policejního náčelníka, prodavače elektroniky a nevrlého námořníka.

Rozhovory s postavami nehrají velkou roli, přestože jich ve hře rozhodně není málo. Zajímavé je slušné množství animovaných sekvencí, a to i v průběhu hry, kdy se tak hráč zároveň dozví, co se v době, kdy Derek utíká, děje v paláci. Zábavní jsou především strážci ve druhém patře věže, kteří hrají karty a neustále jeden druhého podezírají z podvádění, ale i obecně se dá říci, že jsou tato přerušení příjemným zpestřením.

Ovládání je možná trochu jiné, než na jaké jsou znalci Adventure Game Studia zvyklí. Tým Screen 7 Entertainment si dal tu práci a vytvořil ovládací rozhraní ne nepodobné tomu z Monkey Islandu 3, kdy tedy je potřeba kliknout na předmět a chvíli držet tlačítko stisknuté. Tím se rozvine menu akcí, které je možné udělat, v podobě mince s obrázkem jakéhosi zvířete. Potom po najetí kurzorem na oči Derek předmět prozkoumá, pusou se mluví, rukama pak sbírá a používá.

Grafické zpracování je jednou z největších slabin Cesty domů. Pravda je, že postavy jsou nakresleny nadprůměrně kvalitně, bohužel ale působí nesourodě a jejich animace nejsou nejlepší.The Journey Home A artworky pozadí jsou pak už vyloženě chabé, jediný, který stojí za vidění, je vykradený z Monkey Islandu 2 (LeChuckova pevnost s lebkami), na což ostatně i Derek sám upozorňuje. Hudba celou situaci trochu napravuje, ani ta ale nepatří k úplnému freeware vrcholu.

Celkově je The Journey Home trochu zklamáním, vzhledem k očekávání, které vzbuzují nadšené komentáře fanoušků na diskuzních fórech autorů a Adventure Game Studia. Je fakt, že se jedná o hru slušného rozsahu, která není křečovitě humorná a nabízí hodinku až dvě pohodového adventuření, na druhou stranu, žádné výjimečné dílko to také není a na Plných hrách je k mání velké množství zábavnějších, delších, hratelnějších i graficky propracovanějších titulů.

P.S.: Kdo by měl s dokončením hry problém, může nahlédnout do našeho návodu.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 25 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz